Sześciu rumuńskich pacjentów z Covid-19 przyleciało na leczenie do Łodzi. O pomoc poprosił prezydent

Autor: oprac. IB • Źródło: naszemiasto.pl, Rynek Zdrowia24 października 2021 09:22

Do szpitala im. Biegańskiego w Łodzi trafiło na leczenie sześciu pacjentów z Covid-19 z Rumunii. Kraj ten poprosił państwa UE o pomoc w opiece nad swoimi chorymi.

Pacjenci z Rumunii trafili na leczenie do Łodzi Fot. Shutterstock
  • Sześciu pacjentów z Rumunii przyleciało na leczenie Covid-19 do Łodzi
  • O pomoc w opiece nad rumuńskimi pacjentami poprosił kilka krajów unijnych prezydent Rumunii Klaus Iohannis
  • Sytuacja epidemiczna w Rumunii należy podczas czwartej fali pandemii do najtrudniejszych w Europie. W Bukareszcie szpitale są niemal w całości zapełnione
  • W Rumunii w pełni zaszczepiona jest zaledwie jedna trzecia dorosłych. To ponad dwa razy mniej niż średnio w Unii Europejskiej

Jak informuje serwis naszemiasto.pl, na łódzkie lotnisko pacjentów przetransportował specjalny samolot Rumuńskich Sił Powietrznych. O pomoc w opiece nad rumuńskimi pacjentami poprosił kilka krajów unijnych prezydent Rumunii Klaus Iohannis.

Dwa transporty, sześciu pacjentów

Po raz pierwszy wylądował w czwartek mając na pokładzie trzech chorych. Na miejscu czekały na nich trzy karetki reanimacyjne typu S łódzkiego pogotowia. Medycy przejęli ich w pełnych strojach ochronnych. Drugi transport miał miejsce w piątek. Wówczas także przyleciało do Łodzi trzech rumuńskich pacjentów.

Chorzy z Rumunii zostali przywiezieni do specjalizującego się w leczeniu Covid-19 Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi.

Jak podaje rumuńskie ministerstwo zdrowia, wszyscy pacjenci byli w stanie ciężkim, ale pozwalającym na ich transport. Zostali zaintubowani,  wymagają opieki na oddziale intensywnej terapii. Pacjenci zostali przekierowani z klinik w Bukareszcie - informuje naszemiasto.pl

W Rumunii zaszczepiła się tylko jedna trzecia dorosłych

Sytuacja epidemiczna w Rumunii należy podczas czwartej fali pandemii do najtrudniejszych w Europie - zakażeń jest trzy razy więcej niż wiosną. W Bukareszcie szpitale są niemal w całości zapełnione. Rumuńskich pacjentów już od kilku dni przyjmują Węgry.

W Rumunii w pełni zaszczepiona jest zaledwie jedna trzecia dorosłych. To ponad dwa razy mniej niż średnio w Unii Europejskiej.

Czytaj też: Rumunia dopiero teraz wprowadza ustawę regulującą leczenie pacjentów z Covid-19

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum