Szefowie klinik Matki Polki zwrócili się pacjentów: jesteśmy dla Was, nie odkładajcie leczenia!

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2020 08:15

#JesteśmyDlaWas  - przekonuje w mediach społecznościowych Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. W kampanii pod tym tytułem udział biorą szefowie klinik - znakomici specjaliści zaniepokojeni brakiem kontaktu z pacjentami. Przekonują, że leczenia nie można odkładać i że są gotowi do pracy.

Prof. Krzysztof Szaflik podkreśla, że nawet w okresie pandemii ciężarne powinny mieć wykonywane badania prenatalne w określonym czasie ciąży. Fot. Instytut CZMP/Facebook

Adam Czerwiński, rzecznik prasowy Instytut CZMP w rozmowie z Rynkiem Zdrowia wyjaśnia, że szpitalowi zależało, żeby dotrzeć do młodych pacjentów i ich rodziców z bardzo ważnym przekazem: #JesteśmyDlaWas.

- Wielu pacjentów odwoływało wizyty planowe, co bardzo niepokoiło specjalistów z Instytutu, bo wiadomo, że ich choroby nie zniknęły z dnia na dzień. Stąd pomysł, żeby powiedzieć o tym, że odkładanie leczenia może się wiązać z poważnymi konsekwencjami i przekazać, że jesteśmy gotowi do pracy i dbamy o bezpieczeństwo w dobie koronawirusa. Wybraliśmy drogę mediów społecznościowych, bo wiemy, że tam obserwują nas nasi pacjenci i ich rodzice, głównie jest to profil szpitala na Facebooku - mówi Adam Czerwiński.

Jak podkreśla, na filmikach przemawiają szefowie poszczególnych klinik. O tym, że dzieciom po urazach udzielana jest pomoc, a ortopedzi codziennie wykonują operacje ortopedyczne - również te planowe - zapewniają prof. Kryspin Niedzielski i dr Krzysztof Małecki z Kliniki Ortopedii i Traumatologii. Z kolei dr Dorota Matusiak z Kliniki Okulistyki zwraca uwagę, że schorzenia narządu wzroku w większości przypadków nie są stanami zagrożenia życia, niemniej należy pamiętać, że narząd wzroku u dzieci jest narządem rozwijającym się. Dlatego podjęcie leczenia w odpowiednim czasie w niektórych schorzeniach, np. w chorobie zezowej, zaćmie, jaskrze jest kluczowe.

W jednym z najnowszych filmów prof. Krzysztof Szaflik, szef Kliniki Ginekologii, Rozrodczości i Terapii Płodu oraz Diagnostyki i Leczenia Niepłodności zaznacza, że nawet w okresie pandemii ciężarne powinny mieć wykonywane badania prenatalne w określonym czasie ciąży. - Jeżeli będzie stwierdzona patologia, która wymaga interwencji wewnątrzmacicznej, proszę nie odkładać tego zabiegu na inny czas - apeluje prof. Szaflik i zaprasza do kliniki.

Prof. Elżbieta Czkwianianc, kierownik Kliniki Gastroenterologii, Alergologii i Pediatrii przyznaje, że pojawiają się pytania, czy ona sama boi się zakażenia Covid-19.

- Boję się, byłoby niemądrym nie bać się, ale nie boję się przychodzić do pracy - przekonuje prof. Czkwianianc.

Podkreśla, że przewlekanie stanu niepewności diagnostycznej, bądź nieleczenia przewlekłych chorób przewodu pokarmowego niesie negatywne skutki - zwłaszcza w zakresie chorób jelit. Niebezpieczeństwo jest bardzo wysokie, ponieważ np. nieswoiste zapalenie jelit nieleczone nieodwracalnie zmienia jelito, powoduje jego trwałe okaleczenie.

Rzecznik prasowy Instytutu CZMP podaje, że w przygotowaniu są już kolejne filmy dotyczące leczenia neurologicznego oraz diagnostyki i leczenia niepłodności w czasie pandemii.

- Co ciekawe, w dobie koronawirusa nasze kliniki położnicze przeżywają wręcz oblężenie. Być może przyczynił się do tego 20-minutowy film, który spotkał się z bardzo dużym odzewem - mówi Adam Czerwiński.

Jak wyjaśnia, w filmie tym - dostępnym na stronie internetowej szpitala i kanale Instytutu na YouTube - dr hab. Mariusz Grzesiak, kierownik Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii i jednocześnie konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii rozmawia z prof. Ewą Gulczyńską, kierownikiem Kliniki Neonatologii i konsultantem w dziedzinie neonatologii o opiece nad ciężarnymi i noworodkiem w dobie koronawirusa.

- Ciężarne pacjentki bardzo potrzebowały takich informacji - podsumowuje rzecznik.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum