Gazeta.pl/Rynek Zdrowia | 13-04-2021 13:41

Szef chińskiego centrum kontroli chorób: chińska szczepionka przeciwko COVID-19 mało skuteczna

Chińczycy przyznają, że ich rodzime szczepionki przeciwko COVID-19 nie wykazują dużej skuteczności. Rozważają jako kolejne podania, iniekcje różnymi szczepionkami.

Chiny przyznają, że krajowe szczepionki na COVID-19 są mało skuteczne; FOTO: Shutterstock

  • Wysoki urzędnik Chin przyznał, że krajowe szczepionki na COVID-19 nie mają wysokiego wskaźnika ochrony
  • Aby zwiększyć ich skuteczność Chiny planują podawać jednej osobie różne preparaty, z różnych linii technologicznych
  • Chiny nie udostępniają pełnych raportów z badań klinicznych swoich szczepionek społeczności międzynarodowej, co utrudnia ich ocenę

 

Jak podaje "The Guardian" - Gao Fu, dyrektor Chińskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób przyznał, że krajowe szczepionki na COVID-19 nie mają wysokiego wskaźnika ochrony. Z tego powodu w Chinach rozważa się nowe podejście do szczepień. Zamierzają podawać jednej osobie różne preparaty, z różnych linii technologicznych. W ten sposób chcą poprawić efektywność krajowych preparatów.

Po publikacji artykułu Gao Fu stwierdził w rozmowie z mediami, że jego rzekome przyznanie się do niskiej skuteczności rodzimych szczepionek to "nadinterpretacja" - pisze Gazeta.pl.

Spostrzeżenia te potwierdzają badania kliniczne prowadzone w Brazylii nad szczepionką Sinovac. Wynika z nich, że ta szczepionka ma tylko 50,4 proc. skuteczności.

Naukowcy ze świata bez dostępu do badań 

Z kolei doniesienia na temat skuteczności innej chińskiej szczepionki, opracowanej przez Sinopharm - o których pisze Gazeta.pl - są rozbieżne. W zeszłym miesiącu badania prowadzone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wykazały, że testy przeciwciał u zaszczepionych osób nie wyszły dobrze. Konieczna było trzecie podanie.

Chiny nie udostępniają pełnych raportów z badań klinicznych swoich szczepionek społeczności międzynarodowej, co utrudnia ich ocenę. Dodatkowo nie tylko, nie zatwierdziły u siebie do użytki, żadnego z zachodnich preparatów, ale też próbowały je zdyskredytować.