Szef Związku Lekarzy Polskich w Chicago o misji medyków z WIM: to pierwszy taki zespół z Europy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 maja 2020 18:51

Szef Związku Lekarzy Polskich (ZLP) w Chicago prof. Marek Rudnicki nazwał "niezwykle ważną sprawą" wizytę polskich medyków w USA. Dziewięcioosobowa grupa pod dowództwem kpt. dr. n. med. Jacka Siewiery, mająca doświadczenia w batalii z COVID-19, przebywa w Chicago od 27 kwietnia.

Medycy z warszawskiego Wojskowego Instytutu Medycznego, którzy wcześniej uczestniczyli w walce z koronawirusem we Włoszech, poznają m.in. organizację systemu ochrony zdrowia w USA w centrach operacyjnych, w centrach zarządzania kryzysowego, a także wymieniają doświadczenia dotyczące m.in. wirusa z lekarzami w szpitalach Illinois.

Szef ZLP w Chicago uzasadniał przybycie medyków polskich właśnie do tego miasta nie tylko liczną Polonią i silnym ZLP. Wskazał na wieloletnie relacje Wojska Polskiego oraz Gwardii Narodowej w Illinois. Zaowocowało to, dodał, wymianą ludzi, programów oraz częstymi wizytami jednostek.

Rudnicki wyjaśnił, że skontaktowano się z nim jako szefem ZLP, który współpracuje z Gwardią Narodową, w sprawie sugestii dotyczących programu wizyty. Modyfikowano go każdego dnia, by wojskowi medycy z Polski odnieśli jak najlepsze korzyści z pobytu w Ameryce.

- Strona polska przyjechała praktycznie jako pierwszy profesjonalny zespół lekarzy z Europy, którzy uczestniczyli wcześniej przez kilka tygodni w walce z pandemią w Lombardii we Włoszech. Nie ma innego takiego zespołu na szczeblu narodowym, a Polska jako jedyny kraj to zrobiła - ocenił Rudnicki, dodając, że medyków bardzo dobrze przyjął szef Gwardii Narodowej w stanie Illinois generał brygady Richard R. Neely.

Według prezesa Związku Polskich Lekarzy w Chicago grupa rozpoczęła swój program od odwiedzin w McCormick Place Convention Center zamienionym z powodu pandemii koronawirusa w szpital. -  To niewiarygodne przedsięwzięcie. W ciągu trzech tygodni przekształcono obiekt, w którym jeszcze cztery tygodnie wcześniej były pokazy łodzi i samochodów - zauważył polonijny lekarz.

Mówił, że ekipa z Polski była też m.in. w centrach zarządzania kryzysowego na terenie stanu Illinois i Chicago, w szpitalach, w tym na oddziałach intensywnej terapii, a także w ośrodku testowania na obecność SARS-CoV-2. Brała udział w konferencjach prasowych, w tym z udziałem gubernatora Illinois J.B. Pritzkera. Uczestniczyła także w telekonferencji z lekarzami polonijnymi.

- Medycy opowiadali np. o tym, jak Włochy dostosowywały się do wzrastającej z dnia na dzień pandemii. Jak zmieniano przepisy i zasady leczenia, w tym przy użyciu nowatorskiej metody za pomocą aparatu ECMO wspomagającego układy krążenia i oddechowy, a także jak działa system przyjmowania chorych - mówił Rudnicki, dodając, że medycy skupiali się też przeglądzie metod leczenia w Europie i zwracali uwagę, na ile można wykorzystać te doświadczenia w Polsce.

- Podczas gdy Włosi byli kompletnie zaskoczeni ogromną liczbą pacjentów, która nagle w ciągu kilku dni przybyła do szpitali, system amerykański jest ukierunkowany na to, aby nie dopuścić do przeludnienia szpitali, a wszystkich zaabsorbować - tłumaczył prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago.

Uczestnicy misji kończą wizytę w USA w najbliższą sobotę.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski - PAP

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum