Rynek Zdrowia | 18-04-2021 13:00

Szef Centrum Analiz Strategicznych: - Gdyby nie restrykcje, zmarłoby 50 tys. osób więcej

Spadki zakażeń są zgodne z prognozą ICM UW, przygotowaną przy założeniu wprowadzenia zasad bezpieczeństwa - napisał na TT w niedzielę szef Centrum Analiz Strategicznych.

Na stronie ICM UW - covid-19.icm.edu.pl - publikowany jest model epidemiologiczny dla Polski. Fot. screen strony covid-19.icm.edu.pl

  • Zespół ICM na bieżąco współpracuje z Ministrem Zdrowia i Departamentem Analiz i Strategii MZ oraz z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.
  • Spadki zakażeń są zgodne z prognozą ICM UW
  • Model Epidemiologiczny ICM UW umożliwia przewidywanie rozwoju epidemii COVID-19 w Polsce

"Spadki zakażeń są zgodne z prognozą ICM UW, przygotowaną przy założeniu wprowadzenia zasad bezpieczeństwa (20 i 27 marca). Według tych prognoz, gdyby nie trudne społecznie restrykcje, byłoby dodatkowo 1 milion zakażeń i zmarłoby 50 tys. osób więcej" - napisał w niedzielę na Twitterze szef Centrum Analiz Strategicznych, podsekretarz stanu w KPRM Norbert Maliszewski.

Przypomnijmy, że na stronie internetowej covid-19.icm.edu.pl, uruchomionej przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, prezentowany jest model rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce.

W portalu można też znaleźć informacje dotyczące badań nad zoonozami dr Anety Afelt oraz interaktywną mapę pandemii COVID-19. 

Model Epidemiologiczny

Model Epidemiologiczny ICM UW umożliwia przewidywanie potencjalnych ścieżek dalszego rozwoju epidemii COVID-19 w Polsce, a także badanie różnych scenariuszy i efektów, jakie powodują dynamicznie stosowane restrykcje administracyjne

Na stronie covid-19.icm.edu.pl można znaleźć wyniki predykcji w krótkiej skali czasowej, jak i możliwe warianty rozprzestrzeniania się epidemii w dłuższych skalach czasu i przy założeniach odpowiednich obostrzeń czy parametrów choroby.

 Nieustannie modelują 

Nad Modelem Epidemiologicznym ICM pracuje w formule non stop 12-osobowy zespół: dr Franciszek Rakowski (kierownik zespołu), dr Magdalena Gruziel-Słomka, dr Rafał Bartczuk, dr Jan Kisielewski, dr Jędrzej Nowosielski, dr Jakub Zieliński, dr Łukasz Górski, Karol Niedzielewski, Marcin Semeniuk oraz dwóch stażystów (Antoni Moszyński – student Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW; Maciej Radwan – student Politechniki Warszawskiej). Sekretarzem zespołu jest Artur Kaczorek.

"Główną ideą modelu jest możliwie pełna reprezentacja struktury społecznej kraju do poziomu poszczególnych osób przebywających na terytorium Polski oraz ich kontaktów. Takie ujęcie zagadnienia daje potencjalnie ogromne możliwości, ale wiąże się też z ogromną pracą analityczną i programistyczną oraz z nieustanną walką o zdobywanie danych potrzebnych do konstrukcji i kalibracji modelu" - czytamy na stronie  covid-19.icm.edu.pl.

Współpraca

Zespół ICM na bieżąco współpracuje z Ministrem Zdrowia i Departamentem Analiz i Strategii MZ oraz z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.

"Jesteśmy członkiem zespołu ds. monitorowania i prognozowania epidemii COVID-19 powołanego przez Ministra Zdrowia.Z dużą satysfakcją współpracujemy z innymi zespołami modelującymi epidemię COVID-19 w Polsce: grupą MOCOS z Politechniki Wrocławskiej, zespołem prof. A. Gambin z MiMUW, oraz zespołami modelarskim z PZH (prof. M. Rosińska) i MZ" - napisano na portalu.