×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Szczurek-Żelazko w Sejmie: trwa analiza zmian w przepisach o leczeniu psychiatrycznym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia30 stycznia 2019 18:15

Mam nadzieję, że uda nam się wspólnie wypracować rozwiązania, które poprawią bezpieczeństwo społeczeństwa i zagwarantują prawa pacjenta - powiedziała w środę (30 stycznia) wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, komentując analizy zmian w przepisach o leczeniu psychiatrycznych.

Szczurek-Żelazko w Sejmie: trwa analiza zmian w przepisach o leczeniu psychiatrycznym
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W środę w Sejmie posłowie wysłuchują informacji przedstawicieli rządu w sprawie śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zmarł 14 stycznia po tym, gdy dzień wcześniej został ugodzony nożem przez Stefana W. podczas gdańskiego finału WOŚP. O przedstawienie takiej informacji podczas spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z szefami klubów parlamentarnych wnioskowało PSL.

Wiceminister przypomniała, że w Ministerstwie Zdrowia i w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają analizy uregulowań dotyczących leczenia psychiatrycznego. Nowa procedura mogłaby objąć sprawców przestępstw, u których w trakcie wykonywanej kary rozpoznano choroby psychiczne, zaburzenia osobowości czy uzależnienia od alkoholu, narkotyków i innych substancji, a także upośledzenie umysłowe.

Wiceszefowa MZ wskazywała na potrzebę monitorowania kontynuacji terapii rozpoczętej podczas pobytu w zakładzie karnym.

- Wobec osób, które nie wywiązują się z nałożonych obowiązków kontynuacji terapii, nie poddają się terapii, sąd opiekuńczy mógłby - w zależności od stopnia ryzyka - zdecydować o umieszczeniu tych osób w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym - powiedziała Szczurek-Żelazko.

Zwróciła uwagę, że obecnie zgodnie z prawem, jeżeli u osadzonego ujawnią się zaburzenia psychiczne, to po opuszczeniu zakładu karnego jest on objęty przepisami ustawy z 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego. Przewiduje ona, że osoba chora psychicznie może być przyjęta do szpitala psychiatrycznego bez wyrażonej zgody przede wszystkim wtedy, gdy jej dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że z powodu tej choroby zagraża bezpośrednio własnemu życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób.

Szczurek-Żelazko powiedziała, że proponowanym zmianom postępowania w takich przypadkach poświęcone było m.in. spotkanie z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych. Ustalono wówczas, że powołany zostanie zespół ekspertów, który wypracuje rozwiązania zgodne z dobrem pacjenta i uszczelniające system monitorowania zachowań osób z zaburzeniami psychicznymi.

- Chcielibyśmy niezwłocznie rozpocząć prace nad wypracowaniem rozwiązań, które w przyszłości będą zapobiegały takim dramatom, z jakimi do czynienia mieliśmy w Gdańsku - powiedziała wiceminister.

Zapewniła, że minister zdrowia jest gotowy do merytorycznej dyskusji na temat możliwych zmian w tym zakresie.

- Mam nadzieję, że uda nam się wspólnie wypracować takie rozwiązania, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa społeczeństwa, ale również zagwarantują prawa pacjenta i te zmiany zostaną przyjęte przez Sejm jednogłośnie - powiedziała wiceminister.

Olga Zakolska

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze