Szczepionki z przerwanego łańcucha chłodniczego: trwa spór pomiędzy sanepidami

Autor: polskatimes.pl, PAP/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2018 12:08

Sprawę szczepionek, które były przechowywane w nieprawidłowych warunkach, bada Prokuratura Regionalna w Szczecinie. Tymczasem sanepid w Zielonej Górze ma zastrzeżenia do sanepidu w Gorzowie Wlkp.

Sanepid w Zielonej Górze ma uwagi i zastrzeżenia do sanepidu w Gorzowie Wlkp. w związku ze sprawą źle przechowywanych szczepionek Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Po przejściu orkanu w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zielonej Górze zarządzono kontrolę. Odbyła się ona w dniach 9-10 października 2017 r. Prowadzili ją pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wielkopolskim.

W komunikacie przesłanym przez inspektorat w Zielonej Górze czytamy, że „przedstawiciele Lubuskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Gorzowie Wlkp. prowadząc czynności kontrolne dezorganizowali pracę stacji (w Zielonej Górze - dop. red.) i nie udzielali odpowiedzi na pytania związane z sytuacją kryzysową”.

12 lutego br. od wojewódzkiego sanepidu w Gorzowie pismo w tej sprawie otrzymał serwis polskatimes.pl. Czytamy w nim m. in.: "usprawiedliwianie i tłumaczenie swoich działań na łamach prasy, jak również rzucanie niczym nieuzasadnionych zarzutów pod adresem WSSE w Gorzowie Wlkp. nie służy niczemu na obecnym etapie sprawy".

5 lutego "Dziennik Gazeta Prawna" napisał o przypadkach podawania, także noworodkom, szczepionek, które powinny zostać zutylizowane, ponieważ były przechowywane w niewłaściwej temperaturze. Według "DGP" takich przypadków jest co najmniej kilkaset, a lekarze wiedzieli, że wstrzykują niepełnowartościowy produkt. Problem dotyczył m.in. szczepionek przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, meningokokom, pneumokokom, gruźlicy i ospie wietrznej.

Ministerstwo Zdrowia ma pełną listę 448 pacjentów, którzy otrzymali źle przechowywane szczepionki. Zapewnia, że te szczepionki nie stanowią zagrożenia i są bezpieczne. Sprawą zajmuje się obecnie Prokuratura Regionalna w Szczecinie. 

Według polskatimes.pl podmiotów, które używały źle przechowywanych szczepionek, było w woj. lubuskim 10.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum