Szczepienie przeciw COVID-19 im nie pomogło, zachorowali. Ile jest takich osób w Polsce?

Autor: oprac. PW • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia17 września 2021 20:37

Ministerstwo Zdrowia podało dane pokazujące ile jest osób, które zachorowały na COVID-19 pomimo zaszczepienia. To poniżej 1 procenta. W szpitalach na oddziałach covidowych niemal wszyscy chorzy to osoby niezaszczepione.

COVID-19. W szpitalach na oddziałach covidowych niemal wszyscy chorzy to osoby niezaszczepione. Fot. PAP/Leszek Szymański (zdj. ilustracyjne)
  • "Zaledwie 0,88 proc. w pełni zaszczepionych zostało zakażonych" - zwraca uwagę MZ w informacji przekazanej na Twitterze
  • Pacjenci hospitalizowani z powodu COVID-19 to w przytłaczającej większości osoby niezaszczepione. Tak wynika z danych zebranych ze szpitali w różnych regionach Polski
  • Od 80 proc. - ten odsetek się waha w poszczególnych dniach - do 90 proc. osób, u których test potwierdza koronawirusa, to osoby niezaszczepione

Ile osób zaszczepionych zachorowało na COVID-19?

Od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką w Polsce wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się 1 407 243 osób. Wśród osób w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki zanotowano 12 505 przypadków zakażeń.

"Zaledwie 0,88 proc. w pełni zaszczepionych zostało zakażonych" - zwraca uwagę MZ w informacji przekazanej na Twitterze.

Resort zdrowia również na Twitterze podał, że od początku rozpoczęcia szczepienia drugą dawką w Polsce zmarło 39 421 osób. Liczba zgonów wśród osób w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki wynosi 678.

"Zgony osób zakażonych koronawirusem po upływie 14 dni od pełnego zaszczepienia wyniosły 1,71 proc. wszystkich odnotowanych przypadków zgonów osób zakażonych COVID-19. Zgony nie są związane ze szczepieniem" - podało MZ.

W oddziałach covidowych prawie sami niezaszczepieni

Pacjenci hospitalizowani z powodu COVID-19 to w przytłaczającej większości osoby niezaszczepione. Tak wynika z danych zebranych ze szpitali w różnych regionach Polski w czwartek.

Podlasie i Podkarpacie. Tu zaszczepionych jest najmniej

Chorzy na COVID-19 leżący w szpitalach. Dane nie pozostawiają złudzeń: to w większości niezaszczepieni

Jak powiedziała rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu Urszula Małecka, w tym największym w regionie szpitalu zakaźnym hospitalizowanych w czwartek było 41 osób zakażonych koronawirusem.

- Osoby, które są leczone w naszym szpitalu nie były szczepione. Wyraźnie widać, że ciężki przebieg COVID-19 dotyczy pacjentów, którzy nie zdecydowali się na szczepienie - powiedziała wtedy Małecka.

Z kolei w szpitalu w Bolesławcu - Zespole Opieki Zdrowotnej - hospitalizowanych było w czwartek 12 pacjentów zakażonych koronawirusem, z czego jeden leży pod respiratorem. Dyrektor tego szpitala Kamil Barczyk powiedział, że żaden z 12 pacjentów nie był wcześniej szczepiony.

Szczepionki nie chronią w 100 proc. przed zachorowaniem, ale...

Według wiceministra zdrowia Waldemara Kraski, aby zminimalizować czwartą falę, najważniejszą bronią są szczepienia. Pytany o skuteczność szczepień przeciw COVID-19, Kraska zaznaczył, że dane statystyczne, które co tydzień publikowane są na stronach Ministerstwa Zdrowia pokazują, że szczepionki nie chronią w 100 proc. przed zachorowaniem, ale zdecydowanie łagodzą przebieg choroby.

- Dane pokazują, że ponad 80 proc. - to się waha w poszczególnych dniach nawet do 90 proc. - osób, u których test potwierdza koronawirusa, to osoby niezaszczepione - powiedział.

Czwarta fala COVID-19. Jak jesteśmy przygotowani? Odpowiada minister Kraska

Zdaniem Kraski, te dane pokazują, że warto się szczepić. - Szczepionka chroni nas przed zachorowaniem, a jeżeli zachorujemy, to ten przebieg będzie zdecydowanie bardziej łagodny i nierodzący takich skutków jak powikłania czy też śmierć - stwierdził.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum