Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia | 05-11-2014 10:54

Szczepienia przeciwko grypie chronią przed powikłaniami

"Przechodzona" grypa może sprawić, że wirus zaatakuje narządy wewnętrzne, w tym także serce.

Fot. Archiwum

Profesor Romuald Wojnicz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim” wyjaśnia, co zrobić aby ustrzec się powikłań pogrypowych, w tym najcięższego, czyli zapalenia mięśnia sercowego.

Jak pokazują badania, ten stan rozwija się częściej u osób z osłabionym układem immunologicznym a także cierpiących na inne schorzenia, np. nadciśnienie tętnicze czy cukrzycę.

Niepokojące objawy, zwykle pod postacią spadku wydolności fizycznej, występują już po wyleczonej infekcji. Nie wolno ich lekceważyć. Mogą być one pierwszymi symptomami przejścia ostrej reakcji zapalnej w mięśniu sercowym w reakcję przewlekłą, znacznie groźniejszą.

Zdarza się, że przebieg choroby jest skryty, a pierwszym objawem jest pojawienie się tzw. kardiomiopatii pozapalnej, przebiegającej ze skurczową niewydolnością serca. Trzeba pamiętać, że całkowite wyleczenie pozapalnej niewydolności serca zdarza się u mniej niż 10 proc. chorych. Jeśli serce w wyniku wieloletniego procesu chorobowego uległo bardzo dużemu uszkodzeniu, ostateczną formą leczenia staje się transplantacja narządu.

Trudno całkowicie uchronić się przez wystąpieniem powikłań pogrypowych, natomiast można zmniejszyć ryzyko ich pojawiania się. Aby to osiągnąć, powinniśmy przede wszystkim nie lekceważyć choroby i ją wyleżeć. Przed powikłaniami chronią także szczepienia przeciwko grypie.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl