Szczepienia przeciwko grypie A: rachunek do zapłacenia jest wysoki...

Autor: Gazeta Wyborcza, LJ/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2010 09:46

Pandemia grypy A/H1N1 ogłoszona przez WHO kosztowała podatników na całym świecie miliardy euro.

Obecnie setki milionów idą na odszkodowania dla koncernów farmaceutycznych za nieodebranie zamówionych szczepionek.

Pierwsze przypadki zachorowań na grypę A/H1N1 odnotowano na przełomie marca i kwietnia 2009 roku w Meksyku. W Polsce wirus pojawił się na początku maja. Potem lawina ruszyła: już w czerwcu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła szósty, najwyższy stopień zagrożenia pandemicznego.

Szczepionka powstała w ekspresowym tempie. Opracowanie jej zajęło koncernom farmaceutycznym zaledwie miesiąc, podczas gdy w przypadku grypy sezonowej trwa to zwykle około pół roku. Szczepionka dostała jednak pozytywną rekomendację Komitetu Pandemicznego WHO.

Europejska Agencja Zdrowia (EHA) prognozowała, że wirusem może się zarazić około 30 proc. Europejczyków. Rządy wielu krajów zaczęły masowo zamawiać szczepionki: Francuzi za 860 mln euro, Niemcy za 417 mln euro, Holandia za 300 mln euro, a Włosi za 184 mln euro.

Na wynagrodzenia dla pracujących po godzinach lekarzy i pielęgniarek Francja wydała 150 mln euro; 95 mln euro na wynajęcie magazynów, 8,5 mln na strzykawki,  a 6 mln euro na kampanię informacyjną.

Ale zaszczepiło się tylko 5 proc. Francuzów, 4 proc. Włochów, 10 proc. Niemców, 20 proc. Amerykanów i 25 proc. Brytyjczyków.

Nowa grypa miała znacznie lżejszy przebieg, niż przewidywali eksperci WHO. Według danych tej organizacji, do tej pory na całym świecie z powodu powikłań po A/H1N1 zmarło 17 tys. osób.

Rządy państw próbują pozbyć się nadwyżek szczepionek i renegocjują umowy z firmami farmaceutycznymi, dążąc do zmniejszenia dostaw zamówionych dawek.

Specjalna komisja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy prowadzi śledztwo, które ma wyjaśnić czy WHO ogłosiła pandemię pod naciskiem firm farmaceutycznych. Jednym z ekspertów będzie minister zdrowia Ewa Kopacz, która jako jedyna w Europie odmówiła zakupu szczepionek. Tłumaczyła, że nie ma pewności, czy są one bezpieczne, skoro dopuszczono je na rynek w takim tempie.

Drugie śledztwo prowadzi od marca Parlament Europejski. Posłowie chcą sprawdzić, czy koncerny farmaceutyczne straszyły rządy państw UE, że jeśli szybko szczepionek nie kupią, to ich zabraknie.  Trzecie śledztwo, zapowiedziane przez WHO, ma się rozpocząć, gdy pandemia ustąpi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum