Szczepienia przeciwko A/H1N1 kością niezgody we Francji i Włoszech

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 września 2009 13:31

We Francji ujawniono w czwartek (10 września), kto w pierwszej kolejności będzie szczepiony przeciw grypie A/H1N1. Priorytet przyznano personelowi medycznemu, kobietom w ciąży, najbliższemu otoczeniu niemowląt oraz dzieciom poniżej dwóch lat.

Szczepienia przeciwko A/H1N1 kością niezgody we Francji i Włoszech
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak donoszą media, listę przygotowała w swoim raporcie francuska Naczelna Rada ds. Zdrowia Publicznego (HCSP). Szczepienia pozostaną dobrowolne, choć Rada zaleca, by poddali się im wszyscy mieszkańcy Francji.

Na czele listy znajdują się lekarze, pielęgniarki oraz służby ratunkowe z racji swojego częstego kontaktu z zarażonymi wirusem nowej grypy. Następne w kolejności są kobiety w ciąży, począwszy od drugiego trymestru, oraz dzieci od 6. do 23. miesiąca ze zwiększonymi czynnikami ryzyka. Wśród priorytetowych kategorii są też osoby mające częsty bezpośredni kontakt z niemowlętami.

Zalecenia Rady wywołały już protest części środowiska medycznego. Według ankiety tygodnika "L'Express", przeprowadzonej wśród lekarzy i pielęgniarek, jedna trzecia pytanych jest przeciwna tym szczepieniom lub też nie zdecydowała jeszcze, czy się im podda. Obawiają się oni, że szczepionka przeciw nowej grypie została przygotowana zbyt pospiesznie i wskutek tego może mieć poważne efekty uboczne.

Z kolei we Włoszech Neapolu strajkują kierowcy autobusów w Neapolu, którzy domagają się od dyrekcji firmy dezynfekcji autobusów w związku ze spodziewaną epidemią nowej grypy oraz natychmiastowych szczepień i maseczek.

Kierowcy przypominają, że są szczególnie narażeni na zarażenie wirusem A/H1N1.  Dyrekcja zakładu odpowiada, że dezynfekcja autobusów odbywa się zgodnie z wewnętrznymi przepisami co 15 dni, a decyzje w sprawie profilaktyki muszą podjąć władze sanitarne.

W Neapolu panuje od kilku dni prawdziwa psychoza w związku z nową grypą, bo właśnie tam zanotowano pierwszy we Włoszech zgon związany z tą chorobą. Nie pomogły zapewnienia lekarzy, że przyczyną śmierci 51-letniego mężczyzny nie był bezpośrednio wirus A/H1N1, ale osłabienie organizmu z powodu poważnych chronicznych chorób, na które cierpiał pacjent.

Według danych ministerstwa zdrowia we Włoszech zachorowało do tej pory na nową grypę ok. 7 tys. osób. Resort podkreśla, że wbrew wcześniejszym alarmistycznym ostrzeżeniom grypa ma łagodny przebieg.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum