Polskie Radio | 21-04-2021 08:54

Szczepienia okiem eksperta: im młodsi, tym bardziej oporni

Ponad 60 proc. osób w wieku 60 plus jest albo zaszczepionych, albo zarejestrowanych na szczepienia. To jest to absolutne minimum, które potrzebujemy - zaznaczył dr Artur Zaczyński.

Dr Artur Zaczyński podkreśla, że w grupie osób 70-80 lat gotowość do szczepień jest wysoka; Fot. Twitter/MZ

  • W grupie osób 60 plus zainteresowanie szczepieniami na pewno jest na poziomie 60 proc.
  • Wraz ze spadającym wiekiem rośnie niechęć do szczepień przeciwko Covid-19
  • Wśród 70-80 latków wyszczepialność przeciw Covid-19 jest naprawdę wysoka. Te osoby rozumieją, że szczepienia przedłużają życie

- Niestety wraz ze spadającym wiekiem niechęć do szczepień rośnie - wyjaśniał dr Artur Zaczyński, członek Rady Medycznej przy Premierze, dyrektor szpitala na Stadionie Narodowym i zastępca dyrektora ds. medycznych CSK MSWiA w Warszawie w programie 1. Polskiego Radia.

60 proc. 60-latków już się szczepi

Zaznaczył też, że obserwował wcześniej wskaźniki pokazujące, jakie jest zainteresowanie szczepieniami przeciwko Covid-19 w Polsce.

- Na pewno można powiedzieć, że w w grupie osób 60 plus ponad 60 proc. populacji jest już albo zaszczepiona przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, albo przynajmniej zarejestrowana na szczepienia - podkreślił dr Artur Zaczyński. 

Ekspert przypomniał jednocześnie, że jest to absolutne minimum, które potrzebujemy, aby osiągnąć odporność populacyjną.

Najstarsi seniorzy rozumieją sens szczepień

Dr Artur Zaczyński podkreślił też, że wśród 70-80 latków wyszczepialność przeciw Covid-19 jest naprawdę wysoka. - Te osoby przeszły szczepienia powojenne, szczepienia lat 60. i żyją do dzisiaj. Dlatego też rozumieją, że szczepienia przedłużają życie, że naprawdę są bezpieczne. To dzięki szczepieniom te osoby są dzisiaj z nami, są dziadkami. Seniorzy to zaakceptowali - podkreśli członek Rady Medycznej przy Premierze RP.

Dodał: - Drugi ważny aspekt to ten, że w tej grupie wiekowej dostęp do internetu jest o wiele mniejszy. - Kiedy się czyta różnych "doktorów internetowych", to naprawdę można dostać rozdwojenia jaźni, jeśli chodzi o podejście do szczepień, już nie mówiąc o teoriach spiskowych - zaznaczył specjalista.

Ekspert podkreślił też, że trzeba pamiętać o tym, iż "szczepienia uratowały wielokrotnie ludziom życie i błogosławieństwem jest to, że umiemy to robić".