PAP/Rynek Zdrowia | 24-04-2009 19:54

Szczepić, nie szczepić

- Wśród innych ważnych i pożądanych zmian w kalendarzu szczepień są szczepienia przeciw ospie wietrznej, w grupach ryzyka przeciw meningokokom i grypie oraz szczepienia małych dzieci przeciw rotawirusom, które wywołują ostre biegunki i wymioty - mówiła prof. Ewa Bernatowska ze Szpitala Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie podczas sympozjum, zorganizowanego w ramach Europejskiego Tygodnia na rzecz Szczepień.

– Szczepienia przeciw rotawirusom mogłyby znacznie obniżyć koszty hospitalizacji maluchów z powodu tych infekcji – podkreśliła Bernatowska.

Gościem specjalnym sympozjum był prof. Ron Dagan – wakcynolog z Kliniki Pediatrii Uniwersytetu Soroka w Beer-Sheva w Izraelu, autorytet w dziedzinie wakcynologii. Według prof. Dagana, obecnie Światowa Organizacja Zdrowia uznaje zakażenia pneumokokami za główną przyczynę zgonów na świecie, którym można zapobiegać poprzez szczepienia. Z ich powodu odnotowuje się 1,6 mln zgonów rocznie, z czego połowa to zgony dzieci poniżej 5 roku życia.

Jak ocenił prof. Dagan, szczepienie dzieci przeciw różnym schorzeniom zakaźnym, również przeciw pneumokokom, jest dla każdego państwa opłacalne finansowo. Szczepienia ograniczają nosicielstwo bakterii, a przez to chronią nie tylko dzieci, które je otrzymały, ale również maluchy niezaszczepione. Zapewniają też większą ochronę osobom starszym, czyli dziadkom, którzy z racji podeszłego wieku i chorób przewlekłych są bardziej narażeni na powikłania infekcji. Jest to zjawisko określane jako odporność zbiorowiskowa.

Według prof. Dagana, dużą rolę odgrywa tu edukacja lekarzy. W Izraelu odnotowano bardzo duży wzrost szczepień przeciw pneumokokom, gdy do prawodawstwa wprowadzono zmianę, zgodnie z którą przekazanie rodzicom informacji o szczepieniach - zarówno obowiązkowych, jak i zalecanych - jest obowiązkiem lekarza.  W związku z tym, jeśli dziecko zachoruje na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lekarz musi udowodnić, że się ze swojego obowiązku wywiązał; jeśli tego nie dopełnił, rodzice mają prawo pozwać go do sądu. Kampania przeprowadzona wśród izraelskich lekarzy odbywała się pod hasłem: "Nie łam prawa! Nie bądź przestępcą! Informuj!".

Prof. Bernatowska przypomniała, że w polskim prawie jest podobny zapis odnośnie obowiązków lekarza, ale potrzebne są zmiany legislacyjne, które zwiększyłyby elastyczność zasad finansowania szczepień i stworzyły np. możliwość przenoszenia funduszy na szczepienia z jednego ministerstwa do drugiego.