Szczecińska klinika została nagrodzona przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2019 19:53

I Klinika Okulistyki Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie znalazła się w gronie laureatów ogłoszonego przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO) konkursu wspierającego dostępność do programu lekowego dla pacjentów z AMD. Nagrodą jest sprzęt medyczny, który już trafił do kliniki.

Szczecińska klinika została nagrodzona przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

AMD (ang. age-related macular degeneration), czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem stanowi jedną z najczęstszych przyczyn nieodwracalnego pogorszenia widzenia centralnego u osób po 50. roku życia. Choroba dotyczy obszaru na dnie oka, zwanego plamką - to miejsce odpowiedzialne za widzenie centralne, które potrzebne jest do wykonywania codziennych czynności jak np. czytanie, rozpoznawanie twarzy czy znaków drogowych.

- Od listopada 2015 r. finansowanie leczenia pacjentów z wysiękowym AMD uległo znaczącej zmianie. Dzięki przeznaczeniu na ten cel dodatkowej puli pieniędzy pacjenci mogą korzystać z leczenia AMD w ramach programu lekowego, niezależnie od ryczałtu, co realnie zwiększyło dostępność do terapii doszklistkowej (to zastrzyki do oka) - przypomina szpital na swojej stronie.

Aktywny udział w programie lekowym AMD bierze I Klinika Okulistyki Szpitala Klinicznego nr 2 PUM, kierowana przez prof. Annę Machalińską. Wyodrębniona z kliniki Pracownia AMD działa niezależnie od pracy oddziału i pozostałych poradni. Gabinety pracowni wyposażono w nowoczesny sprzęt diagnostyczny.

Utworzono dodatkowe stanowiska pracy dla lekarza specjalisty oraz pielęgniarki. W nowych pomieszczeniach diagnostycznych pacjenci są badani w warunkach zapewniających intymność oraz możliwość indywidualnej rozmowy z lekarzem. Dzięki wprowadzonym zmianom znacznie skrócił się czas oczekiwania na iniekcję.

Obecnie leczeniem w szczecińskiej klinice objętych jest ponad 230 chorych. Rocznie wykonywanych jest ponad 1000 iniekcji doszklistkowych. Pacjentami pracowni są osoby z województwa zachodniopomorskiego, ale również lubuskiego i pomorskiego.

Więcej: www.spsk2-szczecin.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum