Szczecinek: umieralność na nowotwory w normie - winna pomyłka w obliczeniach

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2010 18:28

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Piotr Olechno zapewnia, że umieralność na nowotwory złośliwe tkanki limfatycznej w powiecie szczecineckim są w normie.

Miała zawinić pomyłka w obliczeniach.

Pierwsza analiza zachorowań w tym powiecie powstała pod koniec 2009 r. w odpowiedzi na interpelację poselską Czesława Hoca i Stefana Strzałkowskiego. Wynikało z niej, że w latach 2005-2007 mieszkańcy powiatu szczecineckiego umierali na nowotwory złośliwe tkanki limfatycznej prawie dwa i pół razy częściej niż mieszkańcy innych regionów kraju.

Mieszkańcy Szczecinka mieli obawy, że może mieć to związek z tym, co do atmosfery emituje działająca w ich powiecie fabryka Kronospanu (producent płyt wiórowych i wyrobów drewnopodobnych). Firma w lutym wysłała do Ministerstwa Zdrowia pismo z prośbą o podanie szczegółów badań. Z odpowiedzi wynika, że liczba zgonów jest mniejsza niż ta, którą wcześniej podawano - nie odbiega od średniej krajowej i wojewódzkiej.

– Po zapoznaniu się z pismem stwierdzamy, że ewidentnie nastąpiło tu manipulowanie liczbami. Przedstawiono w nim informacje na temat umieralności mieszkańców powiatu szczecineckiego za okres 2004-2008, natomiast w pierwszym piśmie okres dotyczył lat 2005-2007. Bez wątpienia jest to dezinformacja – wytyka Jacek Pawłowicz ze stowarzyszenia Terry.

Piotr Olechno odpiera zarzuty i wyjaśnia, że zmiana analizowanego okresu wynikała z dwóch powodów: po pierwsze włączenia najnowszych danych z 2008 r., a po drugie wydłużenia okresu obserwacji z trzyletniego do pięcioletniego w celu zmniejszenia błędu losowego.

– W ten sposób zapewniono większą precyzję statystyczną obliczanych wskaźników. Dla pełnej przejrzystości prowadzonej analizy dokonano również ponownego przeliczenia dla okresu trzyletniego 2005-2007 – dodaje rzecznik.

Piotr Olechno tłumaczy, że pomyłka w obliczeniach to wina błędu w programie obliczeniowym, z którego korzystał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, wykonawca analizy.

Więcej w Gazecie Wyborczej

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum