Szczecinek: stężenie benzo(a)pirenu zagraża zdrowiu

Autor: Gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2010 16:13

Średnie stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu w powiecie szczecinieckim w 2009 roku aż ośmiokrotnie przekroczyło normę - podaje Gazeta Wyborcza.

Benzo(a)piren to silnie rakotwórcza substancja występująca m.in. w spalinach samochodowych

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) w 2007 r. stężenie benzo(a)pirenu w powiecie szczecinieckim było 3,8 razy większe niż nakazuje norma, rok później - 4,8 razy, a w 2009 r aż 8,2. Ludzie skarżą się na alergię i astmę - informuje Gazeta.

Powody tego przekroczenia są nieznane. Miał je określić Program Ochrony Powietrza, który na zlecenie marszałka województwa zachodniopomorskiego przygotowała firma Ekometria z Gdańska. Zadaniem twórców dokumentu było, m.in. opracowanie metody zmniejszenia stężenia benzo(a)pirenu.

Program miał zostać przyjęty na sesji sejmiku województwa zachodniopomorskiego 16 marca, ale spadł z porządku obrad. Szczecineccy urzędnicy przekonali radnych, że jest nierzetelny.

Tymczasem, jak wyjaśnia dr Tomasz Janus z Zakładu Medycyny Sądowej PAM w Szczecinie, benzo(a)piren, to silnie rakotwórcza substancja występująca m.in. w smole węglowej, spalinach samochodowych oraz w atmosferze jako produkt niecałkowitego spalania.

Dr Janus twierdzi przy tym, że wysokie stężenie benzo(a)pirenu może mieć związek z umieralnością na nowotwory złośliwe tkanki limfatycznej.

Analiza, którą zleciło Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że w latach 2005-2007 umieralność mieszkańców powiatu szczecineckiego na nowotwory złośliwe tkanki limfatycznej była prawie2,5-krotnie wyższa od średniej krajowej i wojewódzkiej.

Więcej: http://szczecin.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum