Szczecin: wykonują nowatorskie operacje z zastosowaniem stentgrafu 3D

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2019 14:52

Lekarze z Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Angiologii PUM w Szczecinie przeprowadzają nowatorskie operacje u pacjentów, u których zdiagnozowano pęknięcie tętniaka aorty. Sztuczny fragment tętnicy jest drukowany metodą 3D i niemal od razu wszczepiany w osłabione miejsce naczynia.

Szczecin: wykonują nowatorskie operacje z zastosowaniem stentgrafu 3D
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Dzięki tej metodzie czas oczekiwania na zabieg skraca się z kilku miesięcy do nawet kilku godzin.

- Wprowadzona przez nas technologia umożliwia szybkie wykreowanie sztucznego fragmentu tętnicy i użycie go na sali operacyjnej - wyjaśnia w stacji RMF 24 prof. Piotr Gutowski, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Angiologii PUM w Szczecinie.

Do tej pory druk 3D w medycynie stosowano głównie do bardziej szczegółowego zobrazowania konkretnego problemu. Tymczasem w szczecińskim szpitalu nie tylko jest obrazowana patologia, ale też wytwarzany odpowiedni środek techniczny. Od momentu pojawienia się pacjenta w szpitalu do  wykonania operacji upływa zaledwie siedem godzin. Tyle mniej więcej trwa "obrobienie" stentgraftu w kilku programach.

Wydruk robiony jest równocześnie na trzech drukarkach. Zazwyczaj na drugi dzień można już operować pacjenta. Na stole operacyjnym stentgraft przed wszczepieniem jest jeszcze modyfikowany.

Nowa technika pozwala na idealne dobranie pozycji otworów w stentgrafcie, co jest bardzo trudne do zrobienia na podstawie tomografii. Tymczasem wydruk 3D rozwiązuje ten problem. 

Więcej: rmf24.pl

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum