Szczecin: wykonali rzadką operację u dziecka z porażeniem mózgowym

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 19 czerwca 2013 14:21

Lekarze SPS ZOZ "Zdroje" w Szczecinie przeprowadzili operację dziecka z porażeniem mózgowym. U operowanej 6-letniej dziewczynki przeprowadzono zabieg tzw. selektywnej rizotomii tylnej, co ma pomóc w odzyskaniu swobody poruszania się dziecka.

Wzmożone patologiczne napięcie mięśni - spastyka - zazwyczaj towarzyszy porażeniu mózgowemu dzieci. Zabieg rizotomii jest jedną z metod leczenia w takich przypadkach.

Jak mówi nam dr Łukasz Madany, neurochirug, który asystował we wtorek ( 18 czerwca) przy operacji, polegała ona na przecięciu wybranych nerwów, które odpowiadają za zbyt silne napięcie w nogach dziecka. Taki stan powodował problemy z chodzeniem.

- Operacja przebiegła bez komplikacji. Dziewczynka jest już wybudzona i wszystko wskazuje, że udało się osiągnąć zamierzany cel, tzn. zmniejszyć napięcie, które ułatwi poruszanie się dziecku. Oczywiście w takich przypadkach ostateczny efekt będzie widoczny dopiero za jakiś czas - mówi specjalista. Dziewczynkę czeka jeszcze rehabilitacja.

Tego typu zabiegi mają na stałe wejść do zakresu świadczeń realizowanych w szpitalu. Jak mówi nam dr Madany kolejny taka operacja powinna być przeprowadzona w przeciągu kilku tygodni, a czeka na takie świadczenia czeka już kolejka pacjentów.  

Szpital Zdroje jako drugi w Polsce, podjął się wykonania tego typu operacji. Po raz pierwszy zabieg wykonano w Katowicach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum