Szczecin: wszystkie łóżka respiratorowe w największym szpitalu covidowym zajęte

Autor: pwx, PAP/Rynek Zdrowia • • 29 marca 2021 14:34

W największym w województwie zachodniopomorskim szpitalu zajmującym się pacjentami covidowymi brakuje anestezjologów i pielęgniarek anestezjologicznych do obsługi respiratorów.

Szczecin: wszystkie łóżka respiratorowe w największym szpitalu covidowym zajęte
Brakuje anestezjologów i pielęgniarek anestezjologicznych do obsługi respiratorów. Fot. Shutterstock
  • "Głównym problemem jest brak anestezjologów i pielęgniarek anestezjologicznych do opieki nad pacjentami na OIOM-ie"
  • W szpitalu wojewódzkim w zużywane jest ok. 7 ton tlenu medycznego na dobę - to ok. 7 razy więcej niż w czasie przed pandemią
  • Do opieki nad pacjentami kierowany jest personel z innych oddziałów, część oddziałów przekształcana jest też w covidowe

- Decyzją wojewody zachodniopomorskiego rozszerzamy bazę łóżek w szpitalu. Przede wszystkim jednak brakuje personelu - pielęgniarek i lekarzy internistów. Głównym problemem jest brak anestezjologów i pielęgniarek anestezjologicznych do opieki nad pacjentami na OIOM-ie - powiedziała w poniedziałek (29 marca) rzeczniczka Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie Natalia Cistowska.

W szpitalu przebywa 397 pacjentów. 31 osób to pacjenci, których leczenie wymaga użycia respiratorów: 30 przebywa w szpitalu przy Arkońskiej, jedna osoba w Zdunowie. Liczba łóżek została w poniedziałek zwiększona o dodatkowe 35, wszystkie są w lokalizacji w Zdunowie.

- Mamy łącznie 491 zakontraktowanych łóżek dla pacjentów z COVID-19, w tym 32 na OIOM-ie (30 przy Arkońskiej i 2 w Zdunowie) - podała Cistowska.

Znaczna większość pacjentów wymaga tlenoterapii

Dodała, że w związku ze zwiększoną liczbą pacjentów z COVID-19 do opieki nad nimi kierowany jest personel z innych oddziałów, część oddziałów przekształcana jest też w covidowe.

Rzeczniczka wskazała też, że w związku z tym, iż znaczna większość pacjentów wymaga tlenoterapii, w szpitalu zużywane jest ok. 7 ton tlenu medycznego na dobę - to ok. 7 razy więcej niż w czasie przed pandemią.

Według danych Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w niedzielę w szpitalach w regionie było 1459 łóżek dla pacjentów covidowych, z czego 987 pozostawało zajętych. Używane były też 92 ze 141 respiratorów.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Zachodniopomorskiem zanotowano 643 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarła jedna osoba - miała też inne choroby.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum