Szczecin: w środę wieczorem pierwsi pacjenci w szpitalu tymczasowym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 grudnia 2020 13:21

Pierwsi pacjenci zostaną w środę (23 grudnia) po godz. 19.00 przyjęci do szpitala tymczasowego na szczecińskich Pomorzanach - zapowiedział pełnomocnik wojewody ds. szpitali tymczasowych. Najpierw uruchomionych zostanie 56 łóżek tlenowych i 10 respiratorowych.

Szczecin: w środę wieczorem pierwsi pacjenci w szpitalu tymczasowym
Fot. archiwum/LUW (zdj. ilustracyjne)

W Zachodniopomorskiem szpital tymczasowy ma dwie lokalizacje: w budynku M szpitala klinicznego nr 2 na szczecińskich Pomorzanach i w Netto Arenie (to tzw. szpital pasywny).

- Od godziny 19.00 przyjmiemy pierwszych pacjentów, uruchamiamy 56 łóżek tlenowych, 10 respiratorowych. Jeśli sytuacja będzie nas zmuszała do otwierania kolejnych, w następnym etapie otworzymy 28 łóżek tlenowych i 10 respiratorowych - powiedział w środę dziennikarzom pełnomocnik wojewody ds. szpitali tymczasowych i dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego Marcin Sygut.

Jak poinformował wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz, w szpitalu tymczasowym na Pomorzanach dostępne będą 162 łóżka tlenowe, w tym 25 respiratorowych.

W Netto Arenie zapewnionych będzie 175 łóżek, w tym 25 respiratorowych.

- Będziemy przyjmować przede wszystkim chorych dorosłych ze wskazaniami klinicznymi do hospitalizacji, z potwierdzonym wynikiem SARS-CoV-2 testem antygenowym bądź testem PCR i każdorazowe przyjęcie musi być uzgodnione z lekarzem koordynatorem naszego szpitala - powiedziała kierownik szpitala tymczasowego dr n. med. Magda Wiśniewska.

Wyjaśniła, że do szpitala tymczasowego nie będą mogły zgłaszać się osoby, które podejrzewają u siebie zakażenie - tacy pacjenci muszą trafić najpierw do izby przyjęć najbliższej swojego miejsca zamieszkania. W szpitalu tymczasowym nie znajdą się też pacjenci, którzy będą wymagali specjalistycznego zaopatrzenia: chirurgicznego, ginekologicznego czy reumatologicznego. Oceniła, że pierwsze łóżka mogą się zapełnić w najbliższych kilku dniach.

Pierwsi pacjenci będą najprawdopodobniej przyjmowani z SOR-u szpitala wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej, ponieważ - jak wyjaśniła dr Wiśniewska - po każdym dyżurze pozostają pacjenci, którzy wymagają hospitalizacji, a brakuje dla nich łóżek. Możliwe także, że przyjęci zostaną chorzy ze szpitali powiatowych.

Ministerstwo Zdrowia podało w środę, że w Zachodniopomorskiem zanotowano 989 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 19 osób (wszystkie miały choroby współistniejące).

Według danych Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego z wtorku w szpitalach w regionie zajętych było 948 z 1395 łóżek covidowych i 84 ze 111 respiratorów.

PAP - Elżbieta Bielecka

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum