Szczecin: w kolejnym szpitalu możliwe będą operacje bariatryczne

Autor: Głos Szczeciński/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2019 20:14

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 PUM w Szczecinie rozpoczęła pracę poradnia chirurgicznego leczenia otyłości. Ma skrócić kolejkę do zabiegów bariatrii, na które chorzy w Specjalistycznym Szpital im. prof. Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie-Zdunowie oczekują 4 lata.

Szczecin: w kolejnym szpitalu możliwe będą operacje bariatryczne
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak tłumaczy przeprowadzający operacje bariatryczne dr Krzysztof Kaseja, chirurg z poradni chirurgicznego leczenia otyłości w SP Szpitalu Klinicznym nr 2 PUM w Szczecinie, do takich zabiegów są kwalifikowane osoby od 18 do 70 roku życia z patologiczną otyłością - wskaźnikiem masy ciała BMI większym lub równym 40, lub BMI równym 35 lub więcej, w przypadku gdy u chorego występują współistniejące z otyłością problemy zdrowotne.

Specjalista podkreśla, że tego rodzaju operacje są stosowane w wyjątkowych przypadkach i wymagają wielkiej determinacji ze strony pacjenta oraz bardzo dobrej współpracy z lekarzem.

Obecnie najczęściej chirurdzy wykonują tzw. rękawową resekcję żołądka - wyjaśnia specjalista, wypowiadając się dla Głosu Szczecińskiego.

To operacja, która polega na wycięciu około 80 proc. objętości narządu. Chirurdzy podczas tej operacji wytwarzają z żołądka rękaw, który stanowi fizyczne ograniczenie w przyjmowaniu pokarmu przez pacjenta. Równocześnie - jak tłumaczy dr Krzysztof Kaseja - lekarze usuwają anatomicznie istotny fragment żołądka, w miejscu w którym w znacznej ilości jest produkowany hormonu głodu, co ma ograniczyć łaknienie u pacjenta.

Inną z najczęściej przeprowadzanych operacji jest tzw. ominięcie żołądkowe. Podczas tego zabiegu znacznie redukowana jest objętość żołądka, do którego pokarm może być przyjęty. Drugą cześć zabiegu wykonuje się na jelitach - skraca się drogę pokarmową, która ma znaczenie przy przyswajaniu pokarmów i redukcji masy ciała.

Więcej: gs24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze