Szczecin: tu również lekarze wszczepiają sztuczny zwieracz cewki moczowej

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 15 czerwca 2017 18:55

W Szpitalu Klinicznym nr 2 PUM w Szczecinie lekarze, po raz pierwszy w tym mieście, wszczepili pacjentom sztuczny zwieracz cewki moczowej. To najbardziej skuteczna metoda leczenia nietrzymania moczu u mężczyzn.

Szczecin: tu również lekarze wszczepiają sztuczny zwieracz cewki moczowej
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Przeprowadzenie tego zabiegu przez urologów ze szpitala na szczecińskich Pomorzanach stworzyło możliwość leczenia pacjentów na miejscu, bez konieczności wyjazdów do odległych ośrodków w kraju. Klinika Urologii i Onkologii Urologicznej SPSK 2 PUM dołączyła tym samym do kilku ośrodków w kraju, przeprowadzających takie operacje (m.in. w Krakowie, Warszawie czy Bydgoszczy).

We wtorek (13 czerwca) w Szczecinie zabiegowi poddanych zostało czterech pacjentów, którzy wcześniej leczeni byli z powodu raka prostaty.

Nietrzymanie moczu bywa następstwem radykalnego leczenia raka prostaty - chirurgicznego usunięcia nowotworu czy radioterapii. Mimo iż w doświadczonych ośrodkach zdarza się to niezwykle rzadko (dotyczy nie więcej niż ok. 1-2% pacjentów), bywa to dolegliwość bardzo dokuczliwa i utrudniająca codzienne funkcjonowanie.

- Teraz nasi pacjenci mają gwarantowaną całą ścieżkę powrotu do zdrowia - począwszy przede wszystkim od wyleczenia raka, co jest naszym priorytetem, kończąc na usunięciu dolegliwości bardzo krepującej dla mężczyzn, jaką jest NTM - tłumaczy prof. Marcin Słojewski, lekarz kierujący Kliniką Urologii i Onkologii Urologicznej SPSK 2.

Dwóm pacjentom wszczepiono sztuczny zwieracz, a dwóm pozostałym - tzw. taśmę podcewkową. Sztuczny zwieracz jest złożonym urządzeniem hydraulicznym, które stosuje się w przypadku całkowitego braku funkcji mięśni kontrolujących oddawanie moczu. Wszczepiony zwieracz jest dla mężczyzny niewyczuwalny.

W sytuacjach częściowo zachowanej funkcji zwieracza, cewka wymaga jedynie „podparcia”, które zapewnia odpowiednio umiejscowiona taśma (tzw. sling), podobna w swojej konstrukcji do tej stosowanej w leczeniu nietrzymania moczu u kobiet.

Przed zakwalifikowaniem pacjenta do zabiegu przeprowadzane są niezbędne badania (urodynamika, cystoskopia). Wskazaniem jest średni lub ciężki stopień nietrzymanie moczu. Nie żadnych ma ograniczeń wiekowych. Przebyta radioterapia nie stanowi przeciwwskazania, chociaż może pogorszyć wyniki leczenia.

Aby rozpocząć cały program realizacji takich operacji kadra szczecińskiej klinki brała udział w kursach i szkoleniach przygotowujących do tego typu zabiegów, m. in. w Wielkiej Brytanii.

W pierwszych operacjach wspomagał szczecińskich urologów dr Agustin Fraile z Madrytu, który ma ogromne doświadczenie w tego typu zabiegach. Koszt zwieracza i zabieg jest w całości refundowany przez NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum