Szczecin: transplantologia wyszła na prostą

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 11 czerwca 2014 18:56

Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony im. Marii Curie-Skłodowskiej w Szczecinie pochwalił się wynikami w transplantologii. Od początku 2014 roku przeszczepiono tu wątroby już 26 pacjentom. Szpital skrócił też czas pobytu pacjentów w szpitalu i ma lepsze niż w poprzednich latach wyniki przeżycia po przeszczepach.

O sukcesach mówiono w środę (11 czerwca) w szpitalu na konferencji prasowej. Jak tłumaczył dyrektor szpitala dr Mariusz Pietrzak wraz z lekarzami, przyszedł czas, aby pochwalić się tym, że nie tylko opanowali oni kryzys w zachodniopomorskiej transplantologii, ale wręcz rozwinęli tę dziedzinę.

Przypomnijmy, dwa lata temu odeszli ze szpitala znany transplantolog prof. Maciej Wójcicki i współpracujący z nim hepatolog prof. Piotr Milkiewicz (pracują w Warszawie). Przestraszeni tym pacjenci, którzy mieli zaufanie do lekarzy, założyli na Facebooku profil "Szczecińska transplantologia - ratujmy oddział" - przypomina Gazeta Wyborcza.

Wówczas dyrektor Pietrzak i dr Zeair (przejął kierowanie oddziałem) zapewniali, że kryzysu nie ma, a "oddział pracuje normalnie".
Teraz jednak dr Zeair przyznał, że pacjenci zaczęli wtedy od nich odchodzić, a lekarze musieli przywrócić pacjentom wiarę w to, że na Arkońskiej program przeszczepiana wątroby jednak działa.

Lekarzom udało się odbudować zaufanie pacjentów. W 2013 r. przeprowadzono tu 55 przeszczepów wątroby, a od początku tego roku 26. Szpital w 2013 r. mógł pochwalić się 94-procentową  przeżywalnością po transplantacji, a w tym roku to już 96 proc. Udało się też obniżyć z 21 do 14 dni czas koniecznego pobytu w szpitalu po operacji.

Wybudowano też nowe centrum zabiegowe. Do końca czerwca oddział chirurgii ogólnej, chirurgii naczyniowej i transplantacyjnej przeprowadzi się do tego obiektu. 

Więcej: szczecin.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum