Szczecin: terytorialsi zbudowali mobilny punkt poboru wymazów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 października 2020 18:16

Od soboty przy szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie działać będzie mobilny punkt poboru wymazów. Zbudowali go żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Szczecin: terytorialsi zbudowali mobilny punkt poboru wymazów
FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

"Punkt będzie działał już od soboty od godziny 10.00 i będziemy go utrzymywali tak długo, jak będzie potrzeba" - powiedział cytowany w informacji służb prasowych zachodniopomorskich terytorialsów pełniący obowiązki ich dowódca ppłk Mirosław Radwan.

Punkt Test & Go przy szpitalu na ul. Unii Lubelskiej wojsko zbudowało na wniosek wojewody zachodniopomorskiego Tomasza Hinca.

Znajduje się on tuż przy izbie przyjęć oddziału pediatrycznego. Zorganizowany jest tak, aby pobieranie wymazów przebiegało bez potrzeby opuszczania auta. Porządkiem ruchu zarządzać będą zachodniopomorscy terytorialsi. Będzie w nim można pobierać około stu wymazów dziennie.

Punkt będzie działał przez siedem dni w tygodniu. W weekend od godziny 10.00 do 14.00, a od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 15.00.

"Ten punkt to bardzo istotne wsparcie dla już istniejącego punktu poboru pobrań działającego przy Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1" - podkreśliła p.o. dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pietraszewska-Macheta. "Ten będzie działał dwa razy dłużej niż dotychczas, więc na pewno pozwoli to na większą dostępność do badań i wyeliminuje kolejki pacjentów" - dodała.

Na testy kieruje pacjentów sanepid i lekarze pierwszego kontaktu. "Zachęcamy pacjentów do rejestracji telefonicznej, aby nie tworzyły się kolejki. Wtedy przyjeżdżają oni na wyznaczoną godzinę" - wyjaśniła Pietraszewska-Macheta.

14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej włącza się we wsparcie personelu medycznego. Oprócz uruchamianego punktu Test & Go w Szczecinie jej ratownicy pobierają wymazy w szpitalu wojewódzkim w Koszalinie, żołnierze wspierają także szpitale i przychodnie w Koszalinie, Wałczu i w Szczecinie. Prowadzą tzw. triaż, czyli dezynfekują ręce i mierzą temperaturę, sprawdzając stan zdrowia pacjentów wchodzących do placówek zdrowia.

Żołnierze rozszerzają działalność. "Stopniowo, przy wsparciu wojsk operacyjnych, będziemy teraz luzowali personel medyczny, pielęgniarki i ratowników medycznych, z pobierania wymazów w ponad 20 wyznaczonych do tego placówkach w województwie zachodniopomorskim tak, by personel medyczny mógł wrócić do pracy przy łóżkach pacjentów" - zapowiedział Radwan.

Decyzją wojewody zachodniopomorskiego kolejne szpitale będą uruchamiać łóżka dla pacjentów z podejrzeniem i potwierdzeniem COVID-19. W 109 szpitalu wojskowym w Szczecinie dla takich pacjentów ma powstać 127 łóżek i 20 w szpitalu powiatowym w Pyrzycach. 

Kacper Reszczyński

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum