Szczecin: tania cisplatyna skuteczna w leczeniu raka piersi?

Autor: Gazeta Lubuska/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2010 16:05

Prof. Jan Lubiński, szczeciński genetyk, apeluje o badanie genetyczne u pacjentek z rakiem piersi.

W Międzynarodowym Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiej Akademii Medycznej trwają badania kliniczne nad działaniem cisplatyny. Lek jest używany w Polsce od lat 60. ub. w. i kosztuje zaledwie 20 zł. Dotychczas stosowano go przy nowotworach m.in. jajnika, jądra, pęcherza moczowego.

Badania wykazały, że cisplatyna sprawdza się także w leczeniu pacjentek z nowotworem piersi. Wyniki badań opublikował niedawno w prestiżowym amerykańskim czasopiśmie onkologicznym dr Tomasz Byrski, jeden ze współpracowników prof. Lubińskiego. U ponad 40 pacjentek z odziedziczoną mutacją genu BRCA1 wprowadzono przedoperacyjne leczenie cisplatyną.

– Lek za 20 zł (a nie 20 tys. zł, jak to jest w niektórych terapiach) w ponad osiemdziesięciu procentach przypadków powodował zniknięcie guza – stwierdza  prof. Jan Lubiński.

 – Dla porównania: dotychczas stosowane schematy leczenia dawały taki efekt zaledwie u 7-22 procent pacjentek z mutacją BRCA1. Warunkiem tak wysokiej skuteczności działania cisplatyny jest jednak rozpoczynanie leczenia nowotworów piersi BRCA1-zależnych do chemioterapii cisplatyną, a nie według innych schematów leczenia. Aby leczenie cisplatyną pacjentek z nowotworem piersi przyniosło efekt, konieczna jest wiedza, czy chora ma mutację genu BRCA1. Wystarczy zrobić badanie DNA – dodaje prof. Lubiński.

Więcej na: www.gazetalubuska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum