×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Szczecin: rośnie liczba przeszczepów

Autor: Głos Szczeciński/Rynek Zdrowia26 stycznia 2018 16:14

26 stycznia obchodzimy ogólnopolski Dzień Transplantacji. W ub.r. w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie przeszczepiono 83 wątroby, 54 nerki i 16 płuc.

Szczecin: rośnie liczba przeszczepów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rzeczniczka szpitala Natalia Andruczyk przypomina, że w 2017 r. placówka wzięła udział w pierwszym w Polsce przeczepieniu krzyżowym, które wykonano jednocześnie w dwóch oddalonych miejscach. Dzięki współpracy Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie ze Szpitalem Dzieciątka Jezus w Warszawie pacjentka ze Szczecina była dawcą nerki dla pacjentki z Warszawy, natomiast pacjent z Warszawy był dawcą dla pacjenta ze Szczecina - informuje Głos Szczeciński.

Z kolei w Szpitalu Zdunowo torakochirurdzy Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacyjnej PUM jako pierwsi w Polsce przeszczepili dolne płaty płuc dawcy w miejsce całych płuc biorcy. Do tej pory, jak wskazuje Andruczyk, szanse pacjentów niskiego wzrostu na przeszczep były niewielkie.

W ub.r. Szpital Specjalistyczny zintensyfikował także działania w kierunku zwiększenia liczby przeszczepów rodzinnych nerek. Placówka dołączyła do ministerialnego programu „Żywy dawca nerki”. Dzięki tym działaniom łącznie udało się przeszczepić 
83 wątroby, 54 nerki i 16 płuc, 
to odpowiednio o 10, 20 i 3 narządy więcej niż w 2016 r.

Obecnie specjaliści ze Szpitala Specjalistycznego przygotowują się m. in. do przeszczepu wielonarządowego: wątroby, płuc oraz nerek. Jak wyjaśnia Andruczyk, konsolidacja szpitali dała możliwość zacieśnienia współpracy z torakochirurgami ze Szpitala Zdunowo.

Więcej: gs24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum