Szczecin: przeszczepiono dwa płuca choremu na mukowiscydozę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 sierpnia 2013 15:42

W klinice Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie przeprowadzono pierwszy w tym regionie przeszczep dwóch płuc u pacjenta chorego na mukowiscydozę - poinformowała w poniedziałek, 26 sierpnia, PAP rzeczniczka uczelni Kinga Brandys.

Szczecin: przeszczepiono dwa płuca choremu na mukowiscydozę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zabieg wykonano w Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacyjnej w Specjalistycznym Szpitalu im. Profesora Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie Zdunowie. Przeprowadził go zespół pod kierownictwem prof. Tomasza Grodzkiego przy współpracy kardiochirurgów z PUM.

23-letniego pacjenta z połudna Polski zoperowano 2,5 tygodnia temu. Chory czuje się dobrze. Płuca przewieziono do Szczecina wojskowym transportem lotniczym. 

Mukowiscydoza to groźna i nieuleczalna, uwarunkowana genetycznie choroba, objawiająca się głównie przewlekłymi dolegliwościami układu oddechowego. Ratunkiem dla najciężej chorych pacjentów może być właśnie przeszczep płuc.  

Jak powiedział PAP prof. Grodzki, przeszczep płuc u chorego z mukowiscydozą, to jedna z najtrudniejszych transplantacji. - Nasz zespół gruntownie się do tego typu zabiegu przygotował. Wszyscy zaangażowani, w tym anestezjolodzy, torakochirurdzy, pulmonolodzy pielęgniarki i rehabilitanci, przeszli szkolenia m.in. w Hanowerze, Wiedniu, Zurychu czy St. Louis - zaznaczył. 

W Polsce przeszczepy płuc wykonuje się w Centrum Chorób Serca w Zabrzu i w Szpitalu w Zdunowie. W tym ostatnim do tej pory wykonano dziewięć różnego rodzaju przeszczepów płuc, głównie u chorych z rozedmą płuc. Szczeciński ośrodek chce jednak docelowo wykonywać rocznie ok. 20 takich przeszczepów z różnych wskazań. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum