szczecin.wyborcza.pl/Rynek Zdrowia | 25-06-2017 16:58

Szczecin: przeprowadzili nowatorską transplantację płuca

Szczecińscy lekarze przeszczepili płuca wysokiego mężczyzny znacznie niższej kobiecie. To pierwsza tego typu operacja w naszym kraju - informuje Gazeta Wyborcza.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Zespół lekarski z Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacyjnej w Specjalistycznym Szpitalu im. Alfreda Sokołowskiego w Zdunowie dokonał przeszczepu, który polegał na pobraniu płata płucnego i przeszczepieniu go mniejszej osobie.

Biorcą jest 24-latka, która ma nieco ponad 150 cm wzrostu. Wcześniej jej szanse na znalezienie organu były niewielkie, ponieważ dawców dopasowuje się pod względem wzrostu i sylwetki (płuca muszą być podobnej wielkości).

- Różnica wielkości narządu między dawcą a biorcą nie może być większa niż 10 cm - wyjaśnia dr Bartosz Kubisa z Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacyjnej.

- Zdecydowaliśmy się pobrać płuca od wyższego dawcy. Przeszczepiliśmy płaty dolne płuc w miejsce całych płuc mniejszego biorcy. To była pierwsza tego typu operacja w Polsce. Na świecie takie zabiegi są już wykonywane - dodaje dr Kubisa.

Więcej: szczecin.wyborcza.pl