Gazeta/Rynek Zdrowia | 12-09-2011 09:52

Szczecin: promowanie donacji narządów

Szczecin jest jednym z kilku polskich miast, gdzie wykonuje się przeszczepienia narządów - na razie tylko wątroby i nerek. W latach 2006-2010 wykonano tu 234 transplantacje. Więcej przeprowadza się tylko w Warszawie.

"Transplantacja - jestem na tak". Pod takim hasłem odbył się w sobotę (10 września) w Szczecinie piknik, którego celem było oswojenie mieszkańców z tematem oddawania narządów.
 
W trakcie pikniku można było dowiedzieć się, czym jest transplantacja, jak to wygląda w praktyce i dlaczego zgoda na oddanie narządów jest tak ważna. Można też było dostać tzw. oświadczenie woli. Małą zieloną kartę, na której wystarczy podać swoje dane i świadome wyrażenie zgody na pobranie narządów i tkanek po śmierci. Oświadczenie nie ma mocy prawnej, jedynie informacyjną. Jednak zdaniem lekarzy, jest bardzo ważne.
 
Z prawnego punktu widzenia, jeżeli się nie zgadzamy na oddanie narządów po śmierci, to powinniśmy zarejestrować się w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów. W innym przypadku każdy jest potencjalnym dawcą. W praktyce jednak, kiedy u pacjenta stwierdza się śmierć mózgu, to rodzina decyduje, czy lekarz może pobrać narządy do przeszczepu. 
 
Więcej: http://szczecin.gazeta.pl/