Szczecin: po immunoterapii osy i pszczoły niestraszne

Autor: 24.kurier.pl, LJ/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2010 10:55

Pacjenci ze Szczecina i okolic, wrażliwi na jad pszczoły czy osy, będą poddawani zabiegom odczulania w nowej przychodni.

Kiedy użądli pszczoła już nie jest tak sielsko.

Chorzy mogą zgłaszać się do przychodni Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Dotąd pacjenci zakwalifikowani do immunoterapii swoistej, czyli odczulania szczepionką na jad osy i pszczoły, korzystali ze świadczenia oferowanego przez SPSK nr 2 Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.

Teraz umowę z NFZ na odczulanie przejmie szpital wojewódzki. Z tą różnicą, że pacjenci będą sami musieli pokryć koszty szczepionek.

Odczulanie na jad owadów błonkoskrzydłych może być przeprowadzane w systemie ultraszybkim lub konwencjonalnym. W systemie ultraszybkim pacjent otrzymuje co 30 minut siedem do dziesięciu wzrastających dawek szczepionki antyjadowej, a następnie jest obserwowany przez jedną dobę w oddziale szpitalnym.

U większości chorych, u których występowały łagodne lub umiarkowane objawy anafilaksji (czyli ciężkiej reakcji alergicznej po użądleniu przez owada), odczulanie jest prowadzone przez 3-5 lat.

Polega na regularnym, comiesięcznym podawaniu pacjentowi szczepionek. Zalecany odstęp czasu między dawkami podtrzymującymi jadu wynosi zwykle 4 tygodnie w pierwszym roku, może być wydłużony do 6 tygodni w drugim roku, a następnie do 8 tygodni, jeśli odczulanie trwa powyżej 5 lat.

U osób obciążonych ryzykiem bardzo ciężkiej reakcji na użądlenie (np. osoby w podeszłym wieku, wcześniej przebyte bardzo ciężkie reakcje na użądlenie, mastocytoza, jednoczesne przyjmowanie beta-blokerów) powinno się rozważyć leczenie długotrwałe, a nawet do końca życia.

Na świecie na owady błonkoskrzydłe (osy, pszczoły) uczulonych jest 2 proc. ogółu ludności. W Europie niebezpieczne reakcje alergiczne na jad owadów dotyczą 0,4 – 5 proc. populacji. W Polsce co roku odnotouje się kilka zgonów w następstwie użądlenia. Okres lotu owadów żądlących rozciąga się od kwietnia do października. Osy i pszczoły są bardziej agresywne w dni gorące i parne – stąd anomalie pogodowe sprzyjają użądleniem przez te owady.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum