Szczecin: pierwszy zabieg w Polsce z wykorzystaniem mikrosondy mrożącej

Autor: Głos Szczeciński/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2019 09:29

Lekarze Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie nie muszą już otwierać klatki piersiowej pacjenta, by pobrać wycinki do diagnostyki chorób płuc. Teraz jako pierwsi w Polsce robią to za pomocą nowoczesnej mikrosondy mrożącej, którą wprowadza się przez gardło.

Szczecin: pierwszy zabieg w Polsce z wykorzystaniem mikrosondy mrożącej
Fot. Shutterstock

Pierwsze zabiegi z wykorzystaniem nowego urządzenia przeprowadzono w poniedziałek (14 stycznia) w Pracowni Badań Endoskopowych Układu Oddechowego w SPWSZ w Szczecinie, która została wytypowana jako pierwsza w Polsce do użycia specjalnych mikrosond mrożących do pobierania miąższu płucnego sposobem nieoperacyjnym.

Jak mówi dr hab. n. med. Jarosław Pieróg ze szpitala w Zdunowie, który specjalizuje się w takich zabiegach, dzięki nowemu urządzeniu udaje się zdiagnozować choroby miąższu płucnego, choroby nowotworowe płuc bez konieczności otwierania klatki piersiowej. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dodatkowo dożylnie podawany jest środek uspakajający. Zabieg trwa od 10 do 15 min. Na drugi dzień pacjent może iść do domu.

Mikrosonda krio to urządzenie, za pomocą którego można uzyskać materiał diagnostyczny z oskrzeli, miąższu płucnego i opłucnej bez operacyjnego otwierania klatki piersiowej. Dzięki temu pacjenci mogą być szybko poddani leczeniu bez konieczności operacji diagnostycznej, co ma ogromne znaczenie np. w leczeniu nowotworów. Zabieg z wykorzystaniem mikrosondy jest szybszy, mniej obciążający i dokładniejszy, niż dotychczasowe badania

Pracownia Badań Endoskopowych Układu Oddechowego wzbogaciła się także w urządzenie do ultrasonografii wewnątrzoskrzelowej z wykorzystaniem wirującej głowicy USG. 

Więcej: www.gs24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum