Szczecin: pedagodzy nie chcą wiedzieć o FAS

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia   • 14 września 2009 10:20

Na szkolenie o problemach dzieci z FAS, czyli płodowym zespołem alkoholowym tłumnie zgłosili się pracownicy socjalni. Trzeba było zorganizować kilka kilkunastoosobowych grup. Wśród pedagogów nie udało się zebrać nawet jednej.

Szczecin: pedagodzy nie chcą wiedzieć o FAS
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sześciogodzinny kurs za miejskie fundusze organizuje Zachodniopomorska Fundacja Pomocy Rodzinie „Tęcza serc”. Zaproszono na niego pracowników socjalnych oraz pedagogów szkolnych, pracujących głównie w gimnazjach i liceach. Chętnych było... ośmiu pedagogów - podaje Gazeta Wyborcza.

Katarzyna Leska-Dobrzyńska, wiceprezes fundacji mówi, że zależało im na tym, by pedagodzy potrafili wytłumaczyć swoim uczniom, jakie mogą być skutki picia alkoholu w ciąży.

Taką świadomość powinny mieć młode dziewczyny, które w przyszłości będą miały zostać matkami, ale i chłopcy, bo to oni często namawiają swoje dziewczyny do wypicia.

- Zależy nam także, by pedagodzy potrafili rozpoznać taki zespół u ucznia, który sprawia problemy i umieli z nim pracować. Takie dziecko wymaga m.in. konsekwencji, ustalenia zasad i komunikowania się z nim prostym bezpośrednim językiem - mówi Gazecie Leska-Dobrzyńska.

Ma nadzieję, że jednak znajdą się chętni. Pedagodzy, z którymi udało się skontaktować Gazecie tłumaczą, albo że nie słyszeli o szkoleniu, albo że nie mają u siebie dzieci z FAS (przynajmniej takich, o których wiedzą).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze