Szczecin: pacjentka zakażona bakterią E.coli wyszła ze szpitala

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 czerwca 2011 13:41

Pacjentka zakażona bakterią Escherichia coli opuściła szpital i w stanie dobrym wróciła do domu - poinformował dr Mariusz Pietrzak, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

Szczecin: pacjentka zakażona bakterią E.coli wyszła ze szpitala
Polka, mieszkająca na stałe w Niemczech, trafiła do szczecińskiego szpitala 25 maja. U pacjentki rozwinął się zespół hemolityczno-mocznicowy, co oznacza m.in. uszkodzenie nerek toksynami bakterii.

Dwudziestodziewięciolatka przebywała na oddziałach intensywnej terapii, nefrologicznym i chorób zakaźnych. Była kilkunastokrotnie dializowana. Jak ocenił dyrektor Pietrzak, szpital uznaje jej wyleczenie za sukces.

- Kobieta trafiła do nas w stanie bardzo ciężkim, przez wiele tygodni walczyliśmy o jej życie, a potem o to, by nerki podjęły pracę. Udało nam się wygrać ze śmiertelna chorobą - powiedział.

Dodał, że pacjentka opuściła szpital w stanie dobrym, bez trwałych ubytków na zdrowiu. Jej nerki funkcjonują prawidłowo. Wyjaśnił, że kobieta wymaga teraz stałej opieki poradni chorób zakaźnych, z którą będzie w kontakcie już w Niemczech, gdzie mieszka.

Do tej pory w Polsce potwierdzono trzy przypadki zakażenia bakterią E.coli taką, jak wykryta w Niemczech. Bakterię stwierdzono u siedmioletniego chłopca z Giżycka, który trafił do jednego z warszawskich szpitali. Najprawdopodobniej powodem choroby dziecka było wtórne zakażenie od ojca, który wrócił z Niemiec. Służby sanitarne potwierdziły zakażenie E.coli u 68-letniej kobiety, która zajmowała się młodszym bratem chłopca.

Niemieckie władze sanitarne potwierdziły, że źródłem zakażenia groźnym szczepem pałeczki okrężnicy EHEC były kiełki pochodzące z uprawy ekologicznej w Dolnej Saksonii. W wyniku epidemii zakażeń EHEC zmarło dotąd w Europie 39 osób; 38 w Niemczech, jedna w Szwecji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum