Głos Szczeciński/Rynek Zdrowia | 14-11-2018 12:39

Szczecin: pacjenci okulistyczni mogą korzystać z nawigowanej laseroterapii

Nowe urządzenie Pracowni Laserowej II Kliniki Okulistyki Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 w Szczecinie to unikalne połączenie lasera oraz funduskamery, jednego z podstawowych narzędzi okulistycznych. Całkowity czas poświęcony na zabieg wyniesie ok. 8 minut, przy dwukrotnym przyjściu na wizytę. Dotychczas pacjent zgłaszał się na cztery półgodzinne cykle.

Całkowity czas poświęcony na zabieg wyniesie ok. 8 minut, przy dwukrotnym przyjściu na wizytę Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Dzięki urządzeniu tworzącemu system Navilas zabiegi będą wykonywane szybciej, bezpieczniej i bardziej komfortowo. Jak wyjaśnia prof. Wojciech Lubiński, lekarz kierujący II Kliniką Okulistyki, celem jest subtelne i ukierunkowane leczenie tylko miejsc patologicznych przy użyciu urządzenia z nawigowaną wiązką laserową oraz ograniczenie uszkodzenia termicznego tkanki - informuje Głos Szczeciński.

System może być wykorzystywany m.in. w terapii ocznych powikłań cukrzycowych, po zakrzepie naczyń żylnych siatkówki, także przy zmianach na obwodzie dna oka, jak np. zwyrodnienia, przedarcia, otwory, odwarstwienia i rozwarstwienia siatkówki.

Zabiegi z zastosowaniem systemu Navilas przeprowadzane w klinice są finansowane przez NFZ. Do tej pory wykonano ich ok. 30.

Więcej: www.gs24.pl