Szczecin: opracowano nowatorską metodę wykrywania raka płuca

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 27 lutego 2012 10:44

Poziom selenu we krwi może być markerem pozwalającym na wytypowanie osób zagrożonych rakiem płuca i wskazaniem do przeprowadzenia badania tomograficznego - twierdzą naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego (PUM) w Szczecinie i proponują nowatorski projekt wczesnego wykrywania raka płuc.

- To pierwszy taki projekt na świecie - mówili profesorowie podczas niedawnej konferencji z okazji 20-lecia Kolegium Lekarzy Rodzinnych, jaka odbyła się w Szczecinie. Pomysł przedstawili genetyk prof. Jan Lubiński i torakochirurg prof. Tomasz Grodzki z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, zespół prof. Lubińskiego ustalił, że właściwe stężenie selenu na litr surowicy krwi, to poziom 100-120 mikrogramów. Inny poziom - za niski lub za wysoki - dowodzi zwiększonego ryzyka wystąpienia raka.

Takimi danymi naukowcy dysponują na podstawie obserwacji pacjentów prof. Tomasza Grodzkiego, kierownika Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej PUM w Szczecinie-Zdunowie, który od 2008 r. we współpracy z innymi szpitalami prowadzi finansowny przez szczeciński samorząd program wczesnego wykrywania raka płuc. Diagnostyka jest wprowadzona w oparciu o przesiewowe badania tomograficzne wybranej populacji palaczy.

Prof. Grodzki wyjaśnił, że na 15 tys. przebadanych palaczy wykryto 120 raków płuc. Teraz naukowcy chcą zwiększyć trafność wskazań do tomografii u palaczy spełnających kryteria programu (wiek 55-65 lat, co najmniej 20 tzw. paczkolat - czyli wypalający przez 20 lat paczkę papierosów dziennie).

Pacjent z grupy ryzyka najpierw miałby wykonywane badanie poziomu selenu. W pierwszej kolejności na tomografię kierowani byliby ci ze "złym" poziomem selenu. Taki wspólny projekt naukowcy złożą na tegoroczny konkurs programów zdrowotnych ogłoszony przez Szczecin - donosi Gazeta Wyborcza.

Więcej: http://szczecin.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum