rmf24.pl/Rynek Zdrowia | 07-02-2019 15:50

Szczecin: opracowali niezwykle skuteczną metodę leczenia tętniaków aorty

Lekarze ze Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie opracowali niezwykle skuteczną metodę leczenia tętniaków aorty. Dzięki nowej metodzie już ponad 50 osób ma wzmocnioną aortę na całej długości, co - jak się okazało - skutecznie blokuje rozwój tętniaków.

FOT. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

Stentgrafty, czyli wszczepiane w aortę specjalne rurki wzmacniające te miejsca, w których tętnica się rozwarstwia to metoda znana od ponad 20 lat. Po wszczepieniu protezy wewnątrznaczyniowej pacjenci cały czas muszą monitorować, czy tętniak na ich aorcie nadal się nie rozrasta, a naczynie krwionośne nie degeneruje. To oznacza coroczne kontrole, często konieczność ponownego leczenia operacyjnego, które niesie ze sobą rosnące ryzyko. Nie wszyscy pacjenci dożywają ponownej operacji.

Zmienić ma to metoda badana w szpitalu na Pomorzanach w Szczecinie. Tamtejsi lekarze pracują nad nią od 5 lat.

Jej wyjątkowość polega na poszerzeniu zakresu wszczepienia elementów stabilizujących naczynia krwionośne od środka. - W naszej metodzie dokładamy stentgrafty do tętnicy udowej, pozostawiamy takie przecieki między nimi, dzięki którym krew dociera do drobnych naczyń krzyżowych - tłumaczy w RMF FM dr Arkadiusz Kazimierczak z Kliniki Chirurgii Naczyniowej ze Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie.

Wyjaśnia, że z początku lekarze obawiali się, że może to spowodować degenerację aorty. Okazało się, że nie - średnica aorty jest stabilna, a kanały przepływu zmniejszają ryzyko powikłań neurologicznych.

Podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.) jedna z sesji poświęcona będzie kardiologii (Kardiologia - system i medycyna, 8 marca). Program całego Kongresu i rejestracja: www.hccongress.pl

Artykuły o skuteczności szczecińskiej metody leczenia tętniaków ukazały się w prestiżowej prasie medycznej w Europie i w Stanach. Lekarze mają już kolejne pomysły jak ją udoskonalić.

Czytaj: rmf24.pl