Szczecin: noworodki objęte programem dignostycznym w kierunku chorób rzadkich

Autor: Radio Szczecin/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2015 12:50

Leczenie rzadkich wad genetycznych u 20 dzieci z regionu rozpoczęli lekarze ze Szczecina, Greifswaldu i Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. To element programu "Pomerania", który współfinansuje Unia Europejska. W ramach projektu lekarze wykonują między innymi specjalne badania, które mają wykryć choroby genetyczne - wyjaśnia koordynatorka projektu, dr Maria Giżewska.

Szczecin: noworodki objęte programem dignostycznym w kierunku chorób rzadkich

W ramach badań objętych tym programem z pięty każdego noworodka urodzonego w województwie pobiera się krew na specjalną bibułkę. Część badań, w kierunku pięciu chorób wykonuje się w Szczecinie, a resztę wysyła do laboratorium Uniwersytetu medycznego w Greifswaldzie.

Program umożliwia wczesne rozpoznanie chorób, które bez specjalnych badań często w ogóle nie są diagnozowane. To są tak rzadkie choroby i mają tak niespecyficzne objawy, że po prostu dzieci, które się z nimi rodziły umierały bez rozpoznania.

Program rozpoczął się dwa lata temu. Najprawdopodobniej będzie kontynuowany w kolejnych latach. Lekarze w ramach projektu diagnozują między innymi choroby, które powodują wady w rozwoju dzieci, na przykład galaktozemię. Jej objawom można zapobiec poprzez stosowanie specjalnej diety.

Klinika Pediatrii PUM to jedyny ośrodek w Polsce, w którym specjaliści diagnozują taką chorobę.

Więcej: radioszczecin.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum