Szczecin: nowe urządzenie do testów na koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2020 12:22

Nowe urządzenie do testów na obecność koronawirusa zainstalowano w szczecińskim Szpitalu Klinicznym nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Placówka to kolejne miejsce w regionie, w którym będą mogły być wykonywane badania na obecność SARS-CoV-2.

FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Urządzenie do badań genetycznych, zainstalowane w Laboratorium Mikrobiologicznym szpitala będzie obecnie - jak poinformowała PAP w piątek (17 kwietnia) rzeczniczka szpitala klinicznego nr 1  dr Joanna Woźnicka - "przede wszystkim wykorzystywane do diagnostyki i monitorowania zakażeń wirusowych, pozwalając na wykonywanie większej liczby badań w kierunku koronawirusa".

Aparat do badań posiada urządzenie do izolacji RNA. - Urządzenie PCR ma możliwość wykonania jednorazowo 96 oznaczeń. Ograniczeniem metody jest izolacja RNA, ponieważ urządzenie do izolacji jednoczasowo obsługuje 12 próbek. Cykl PCR wynosi około 4 godzin, cykl izolacji - 2 godziny - poinformowała dr Woźnicka.

Jak dodała, w piątek zostaną przeprowadzone pierwsze próbne testy. Urządzenie ma wykonywać badania przez 12 godzin na dobę.

Sprzęt zakupiony został dla szpitala przez miasto. Urządzenie kosztowało blisko 300 tys. zł - w tej cenie znalazł się też pakiet 280 sztuk testów na koronawirusa.

-W pierwszej kolejności będą badani pracownicy szczecińskich szpitali, personel medyczny. To bardzo ważne, bo od ich zdrowia zależy też nasze zdrowie. Dlatego to nie koniec naszego wsparcia, przekazaliśmy też 100 tys. zł na niezbędne specyfiki i preparaty. Mam nadzieję, że dzięki temu będzie szpitalowi nieco łatwiej - powiedział prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Laboratorium szpitala klinicznego będzie kolejnym w Zachodniopomorskiem, w którym wykonywane będą testy na obecność koronawirusa. Pozostałe także znajdują się w Szczecinie - testy wykonuje przede wszystkim laboratorium przy szpitalu wojewódzkim, przekształconym w szpital zakaźny jednoimienny, a także w Laboratorium Diagnostyka (działającego na terenie szpitala klinicznego nr 1) oraz w laboratorium wojewódzkiego sanepidu, gdzie izolacja RNA odbywa się obecnie manualnie, w oczekiwaniu na sprzęt, który pozwoli na jej automatyzację.

Elżbieta Bielecka

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum