×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Szczecin: niepokojące wyniki ankiety dotyczącej życia seksualnego młodych kobiet

Autor: MAK/Rynek Zdrowia12 października 2018 19:17Aktualizacja: 12 października 2018 19:22

Co trzecia szczecinianka w wieku do 25 lat miała trzech lub więcej partnerów seksualnych, więcej niż co dziesiąta doświadczyła przemocy podczas kontaktów seksualnych - takie wyniki przyniosło badanie prowadzone w ramach projektu Stowarzyszenia Wolontariuszy DA DU w Szczecinie pt. "Kobieta i jej decyzja o bezpiecznym seksie". Akcja realizowana była w ramach programu Pozytywnie Otwarci.

Szczecin: niepokojące wyniki ankiety dotyczącej życia seksualnego młodych kobiet
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ankiety wypełniane były przy okazji szerzej zakrojonej kampanii edukacyjnej prowadzonej przez DA DU na ulicach Szczecina. Wolontariusze rozmawiali z młodymi kobietami na temat unikania zagrożeń w życiu seksualnym, dróg zakażenia HIV, testowania się oraz Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych. Rozdawali też prezerwatywy - zarówno te klasyczne, jak i prezerwatywy dla kobiet wraz z ulotką informującą, jak należy ich używać. W samej ankiecie wzięło udział 213 kobiet w wieku 18-25 lat. Większość respondentek to studentki.

- Ankiety przyniosły niepokojące wieści - mówi Małgorzata Kłys-Rachwalska, przedstawicielka Stowarzyszenia Wolontariuszy DA DU. Dodaje: - Więcej niż co 10. respondentka doświadczyła przemocy podczas kontaktów seksualnych przy czym przemoc ta często polegała na zmuszaniu do nieakceptowanych technik seksualnych.

- To bardzo groźne, bo często to właśnie takie zachowania, poza oczywistą traumą, mogą prowadzić do zakażenia HIV. Szczególnie, że około 14 proc. badanych przyznało, że nie stosuje prezerwatyw przy stosunkach waginalnych. Jeszcze większa grupa nie stosuje ich przy stosunkach analnych, które jak wiadomo zwiększają ryzyko zakażenia HIV  - przypomina Małgorzata Kłys-Rachwalska.

- Sprawa jest poważna. Z danych NIZP-PZH wynika, że w 2017r. w województwie zachodniopomorskim odnotowano 72 nowe zakażenia HIV, 8 osób zachorowało na AIDS, a dwie zmarły z tego powodu. Widać, że edukacja jest bardzo potrzebna. Jasno pokazują to także wyniki ankiety. Mam nadzieję, że takie kampanie edukacyjne, jak ta przeprowadzona w tym roku przez DA DU, przyczynią się do poprawy sytuacji - powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Celem tego programu jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem.

Stowarzyszenie Wolontariuszy DA DU w Szczecinie powstało w maju 1999 r. Zostało powołane do życia jako odpowiedź na potrzeby serc ludzi pracujących na rzecz osób zakażonych HIV i ich najbliższych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum