×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Szczecin: kolejny przeszczep płuc u pacjenta chorego na mukowiscydozę

Autor: radioszczecin.pl. PAP/Rynek Zdrowia23 listopada 2015 10:01

Lekarze ze Specjalistycznego Szpitala w Szczecinie Zdunowie przeszczepili płuca 30-letniemu pacjentowi choremu na mukowiscydozę.

Szczecin: kolejny przeszczep płuc u pacjenta chorego na mukowiscydozę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacyjnej w Specjalistycznym Szpitalu im. Profesora Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie Zdunowie lekarze przeprowadzili skomplikowaną operację, której nie podjęli się specjaliści w Europie. Lekarzy transplantologów wspierali kardiochirurdzy.

Pacjent był operowany jako dziecko, nie miał płata lewego płuca, drugi płat był niewielki. Dlatego był to bardzo trudny technicznie przeszczep płuc u mężczyzny z mukowiscydozą.

Pacjenta zdyskwalifikowano w Wiedniu, Pittsburghu, Hanowerze, lekarze obawiali się przeszczepu, gdyż mężczyzna był już po operacjach.

Pacjent czuje się dobrze.

Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacyjnej w Specjalistycznym Szpitalu im. Profesora Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie Zdunowie specjalizuje się w przeszczepach płuc u chorych z mukowiscydozą.

W sierpniu 2013 r. przeprowadzono tam pierwszy w regionie zachodniopomorskim przeszczep dwóch płuc, u chorego na mukowiscydozę 23-letniego pacjenta. Operację przeprowadził zespół pod kierownictwem prof. Tomasza Grodzkiego przy współpracy kardiochirurgów z PUM.

Mukowiscydoza to groźna i nieuleczalna, uwarunkowana genetycznie choroba, objawiająca się głównie przewlekłymi dolegliwościami układu oddechowego. Ratunkiem dla najciężej chorych pacjentów może być właśnie przeszczep płuc.

Jak wyjaśniał prof. Grodzki, przeszczep płuc u chorego z mukowiscydozą, to jedna z najtrudniejszych transplantacji. - Nasz zespół gruntownie się do tego typu zabiegów przygotował. Wszyscy zaangażowani, w tym anestezjolodzy, torakochirurdzy, pulmonolodzy pielęgniarki i rehabilitanci, przeszli szkolenia m.in. w Hanowerze, Wiedniu, Zurychu czy St. Louis - mówił po operacji przeszczepu dwóch płuc dwa lata temu.

W Polsce przeszczepy płuc wykonuje się w Centrum Chorób Serca w Zabrzu i w Szpitalu w Zdunowie. Szczeciński ośrodek chce jednak docelowo wykonywać rocznie ok. 20 takich przeszczepów z różnych wskazań.

Więcej: www.radioszczecin.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze