Szczecin: kardiolodzy ratują życie nienarodzonych dzieci

Autor: Kurier Szczeciński, IB/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2009 12:25

Dzięki finansowanemu przez resort zdrowia programowi Polkard-Prenatal oraz nowoczesnemu wyposażeniu, Klinika Medycyny Matczyno-Płodowej Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie ratuje życie dzieci jeszcze w łonie matki. Bez tej pomocy wiele noworodków nie miałoby szansy na przyjście na świat.

Na pewno nie miałby jej 2-tygodniowy Szymek. Waży ponad 3 kg i otrzymał 10 punktów w skali Apgar. Chłopczyk żyje dzięki rozpoczęciu leczenia jeszcze przed urodzeniem. W 20. tygodniu ciąży z powodu infekcji wewnątrzmacicznej rozpoznano u niego niewydolność krążenia. Trzykrotnie wykonywano mu transfuzję krwi do naczyń płodowych. Dzięki temu nie ma dziś żadnych objawów chorobowych.

– Gdyby nie natychmiastowe leczenie płodu, dziecko obumarłoby w łonie matki – twierdzi Grażyna Dawid, kardiolog.

Trzy tygodnie temu w klinice urodziła się Amelka. W życiu płodowym miała poważne zaburzenia rytmu serca. Chorobę dziecka wykrył ginekolog podczas rutynowej kontroli. Dziś jest zdrowa.

Diagnozowanie i leczenie płodu w szczecińskiej klinice PAM jest możliwe m. in. dzięki nowoczesnemu USG z oprogramowaniem do badań serca płodu. Voluson 730 Pro firmy General Electric Medical Systems (Kretz), wyposażony w głowice wielozakresowe, przezpochwowe i punkcyjne, skupia wiele technik obrazowania: Color Doppler, Power Doppler, trzy rodzaje prezentacji 2D, 3D i 4D. Zakup pierwszego w województwie zachodniopomorskim tego typu aparatu dla celów położnictwa i ginekologii, którego koszt wynosi 500 tys. zł, został sfinansowany przez Pomorską Akademię Medyczną.

Badania dopplerowskie wykonywane przy użyciu techniki Color i Power Doppler charakteryzują się wysoką czułością i doskonałą jakością oraz pozwalają na bardzo dobrą, przestrzenną ocenę unaczynienia narządów w trybie trójwymiarowym. Jest to aktualnie jedyny system pozwalający na uzyskiwanie obrazów 3D w czasie rzeczywistym od 16 do 25 objętości na sekundę, odwzorowujących rzeczywiste struktury anatomiczne w prezentacji trójwymiarowej. Unikatowy system STIC pozwala na wizualizację serca płodu w prezentacji 3D i ułatwia ocenę ewentualnych jego patologii.

– Urządzenie daje ogromne możliwości diagnostyczne – twierdzi kierownik Kliniki prof. Elżbieta Ronin-Walknowska.

Tylko w ciągu dwóch lat (2004-2005) realizacji programu Polkard-Prenatal zarejestrowano ponad 600 przypadków płodów  z różnymi problemami kardiologicznymi. Choć, biorąc pod uwagę, iż rocznie średnio rejestrowano około 300 płodów z problemami kardiologicznymi, a noworodków w tym samym czasie z wadami serca rodziło się w Polsce ponad 3000, prenatalnie zidentyfikowano jedynie co 10 pacjenta. Wiele pozostaje zatem jeszcze do zrobienia.

Resort zdrowia ocenia, że w przypadku dalszego upowszechniania badań kardiologicznych u płodów, zarówno skriningowych jak i specjalistycznych, w przyszłości być może okaże się, iż w Polsce konieczne będzie powstanie 2-3 ośrodków prenatalnej terapii płodu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum