Szczecin: grypa nowa, czy sezonowa?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 06 października 2009 16:26

Zachodniopomorski sanepid zwraca uwagę, że lekarze rodzinni nie pobierają od pacjentów z podejrzeniem grypy próbek do analizy. Dlatego nie wiadomo, czy nie ma obecnie nowych zachorowań na grypę A/H1N1.

Szczecin: grypa nowa, czy sezonowa?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W województwie zachodniopomorskim potwierdzono do tej pory cztery przypadki nowej grypy. Ale to było latem. Od tamtej pory z objawami zwykłej grypy zgłosiło się do lekarzy w Szczecinie 170 osób. Tylko w pierwszych dwóch tygodniach września zachorowań było 143, czyli ponad 50 więcej niż w tym samym okresie ub. r. – podaje Gazeta Wyborcza.

– Wśród tych zgłoszeń nie mamy żadnych o podejrzeniu świńskiej grypy – mówi Gazecie Wyborczej Renata Opiela, rzecznik zachodniopomorskiego sanepidu. – Ale to nie znaczy, że jej nie ma. Objawy grypy A/H1N1 i zwykłej grypy sezonowej są nie do odróżnienia, dlatego trzeba pobierać próbki.

Lekarze wyjaśniają, że nie mają na to czasu. Ponadto próbki trzeba wysyłać do analizy do Warszawy, co w przypadku jednego pacjenta kosztuje 360 zł. Refundacji z NFZ nie ma co się spodziewać, kto zatem miałby za to płacić?

Sanepid przekonuje jednak, że problem finansowania rozwiązuje przystąpienie do programu wirusologicznego Sentinel: Sanepid przywozi do przychodni waciki przygotowane do pobrania wymazu z gardła, a następnie oddaje je do analizy. Wszystko za darmo.

Na początku 2008 r. w projekcie uczestniczyło 53 lekarzy, jednak obecnie już tylko 31.

– Lekarzom się po prostu nie chce – uważa Renata Opiela.

Według Ministerstwa Zdrowia najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie jest szczepionka. Jednak nie wszystkich to przekonuje. W roku 2008 w Zachodniopomorskiem zaszczepiono 61 tys. 465 osób, czyli o ponad 5 tys. mniej niż w roku poprzednim. Na rok 2009 nie ma jeszcze danych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum