Szczecin: do Banku Mleka Kobiecego trafiły pierwsze litry najcenniejszego pokarmu dla noworodków

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2018 18:35

Otwarty 24 maja br. Bank Mleka Kobiecego w Szczecinie otrzymał pierwszą partię mleka od honorowych dawczyń. Mleko zostało już poddane analizie składu, jest po pasteryzacji i może być podane wcześniakom, które go potrzebują.

Pierwsza "dostawa" do Banku Mleka Kobiecego Fot. SPSK nr 2 w Szczecinie

Pierwsze matki, które chciały zostać honorowymi dawczyniami mleka, zgłaszały się do Kliniki Patologii Noworodka Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 w Szczecinie jeszcze przez otwarciem banku mleka.

W działającej już placówce przeprowadzono z nimi wywiad, zostały przebadane (bada się krew oraz próbkę mleka) i po otrzymaniu pozytywnych wyników badań mogły rozpocząć ściąganie i oddawanie swojego mleka, którego mają w nadmiarze.

Pierwszy transport najcenniejszego dla noworodków pokarmu został dowieziony w specjalnym transporterze-zamrażarce do szpitala na szczecińskich Pomorzanach 7 czerwca - w sumie ponad 2 litry mleka od dwóch honorowych dawczyń.

Zgodnie z procedurą wszystkie porcje mleka od jednej matki zostały zmieszane w sterylnej kolbie, a następnie poddane pasteryzacji w temperaturze 62,5°C. Jednocześnie mleko z trzech pobranych próbek zostało zbadane w analizatorze: określone zostały wartości m.in. tłuszczu, białka i węglowodanów. Gotowe mleko jest przechowywane w -20°C i będzie mogło być podane wcześniakom, które z różnych przyczyn nie mogą być karmione mlekiem swoich matek.

Zestaw do ściągania pokarmu otrzymały w sumie już trzy dawczynie. Dwie kolejne przeszły badania i czekają na ich wyniki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum