Szczecin: alergia na lekarza zabiegowego? - to też się zdarza
W Szczecinie powstaje pierwsze w Polsce Stowarzyszenie Osób Zagrożonych Anafilaksją.

Zdaniem założyciela Stowarzyszenia profesora Michała Kurka z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, każdego roku z tego powodu umiera po kilka osób. W szczecińskim rejestrze osób zagrożonych anafilaksją przygotowanym przez profesora Kurka jest blisko 300 pacjentów.
W szczególnie trudnej sytuacji są osoby uczulone na lateks, bo w tym regionie, tylko w szpitalu w Gryficach można wykonać dowolny zabieg lub operację w warunkach bezlateksowych.
Objawy alergii dróg oddechowych występują przez znaczną część roku. 50 proc. ogółu uczulonych cierpi na aktywną postać przez dłużej niż 4 tygodnie w roku; najczęściej latem. Badający zwracają uwagę, że klinicznie „cichy” przebieg alergii poza latem prowadzi do jej nierozpoznania.
Zespół uważa, że jest to przyczynkiem do stworzenia programu masowych badań w tym zakresie. Choćby dlatego, że całoroczne nieżyty nosa aż 8-krotnie zwiększają ryzyko astmy. A ta z kolei – jeśli również pozostaje nierozpoznana – 5-krotnie zwiększa ryzyko śmiertelnego w skutkach zawału serca.
14 z 36 mln Polaków ma cechy alergiczne. Ok. 9 mln cierpi na katar alergiczny wywoływany przez różne alergeny – od kurzu, przez sierść psa, po pyłki kwiatowe. Ok. 3 mln osób dotkniętych jest egzemą alergiczną. Prawie 5,5 mln ma astmę, z czego więcej niż połowa o tym... nie wie.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)