Szczecin: alergia na lekarza zabiegowego? - to też się zdarza

Autor: Radio Szczecin, PP/Rynek Zdrowia • • 19 września 2010 12:27

W Szczecinie powstaje pierwsze w Polsce Stowarzyszenie Osób Zagrożonych Anafilaksją.

Szczecin: alergia na lekarza zabiegowego? - to też się zdarza
Mało kto wie, że uczulenie na lateksowe rękawiczki, których powszechnie używają lekarze i pielęgniarki, uczulenie na niektóre pokarmy lub ukąszenie osy może być przyczyną nagłej śmierci.

 

Zdaniem założyciela Stowarzyszenia profesora Michała Kurka z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, każdego roku z tego powodu umiera po kilka osób. W szczecińskim rejestrze osób zagrożonych anafilaksją przygotowanym przez profesora Kurka jest blisko 300 pacjentów.

W szczególnie trudnej sytuacji są osoby uczulone na lateks, bo w tym regionie, tylko w szpitalu w Gryficach można wykonać dowolny zabieg lub operację w warunkach bezlateksowych.

Objawy alergii dróg oddechowych występują przez znaczną część roku. 50 proc. ogółu uczulonych cierpi na aktywną postać przez dłużej niż 4 tygodnie w roku; najczęściej latem. Badający zwracają uwagę, że klinicznie „cichy” przebieg alergii poza latem prowadzi do jej nierozpoznania.

Zespół uważa, że jest to przyczynkiem do stworzenia programu masowych badań w tym zakresie. Choćby dlatego, że całoroczne nieżyty nosa aż 8-krotnie zwiększają ryzyko astmy. A ta z kolei  – jeśli również pozostaje nierozpoznana – 5-krotnie zwiększa ryzyko śmiertelnego w skutkach zawału serca.

14 z 36 mln Polaków ma cechy alergiczne. Ok. 9 mln cierpi na katar alergiczny wywoływany przez różne alergeny – od kurzu, przez sierść psa, po pyłki kwiatowe. Ok. 3 mln osób dotkniętych jest egzemą alergiczną. Prawie 5,5 mln ma astmę, z czego więcej niż połowa o tym... nie wie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum