Szczecin: Zachodniopomorskie Centrum Onkologii szpitalem bez bólu

Autor: Kurier Szczeciński, IB/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2009 10:26

Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie zdobyło certyfikat Szpitala bez Bólu. Placówka znalazła się w gronie sześciu szpitali wyróżnionych za najwyższe standardy uśmierzania bólu pooperacyjnego.

Organizatorami programu „Szpital bez bólu” są: Polskie Towarzystwo Badania Bólu, Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Towarzystwo Chirurgów Polskich oraz Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne. Certyfikat przyznaje specjalnie powołana komisja. Eksperci sprawdzają, czy wymagania programu zostały przez szpital istotnie wdrożone. Certyfikat przyznawany jest na 3 lata. Po tym czasie szpitale muszą ponownie poddać się kontroli organizatorów projektu.

Specjaliści podkreślają, że źle leczony lub nieleczony ból pooperacyjny może być przyczyną powikłań wydłużających czas hospitalizacji. Ale przede wszystkim przysparza cierpienia pacjentom.

Portal rynekzdrowia.pl przypomina: według danych z września ub. r. zawartych w raporcie opracowanym na zlecenie Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego, w ciągu dwóch lat poprzedzających powstanie dokumentu w polskich szpitalach targnęło się na własne życie 79 pacjentów. Nie można wykluczyć, że część spośród nich nie mogła znieść bólu, co oznacza, że lekarze nie podawali im odpowiednich środków.

W Tomaszowie Lubelskim w szpitalnej toalecie powiesiła się 32-letnia kobieta chora na nowotwór.  2 września ub. r.  mężczyzna z ostrym zapaleniem trzustki wyskoczył z okna Szpitala Powiatowego w Otwocku. 15 września ub. r. 47-letni pacjent Opolskiego Centrum Onkologii wyskoczył z trzeciego piętra klatki schodowej. Podobną śmiercią zginęła 70-letnia pacjentka Szpitala Wojewódzkiego w Jastrzębiu-Zdroju.

Według specjalistów najbardziej narażeni na ból są pacjenci oddziałów onkologicznych. Doświadcza go 30-50 proc. chorych na raka w okresie aktywnego leczenia. Według Polskiego Towarzystwa Badania Bólu cierpienie chorych może być jednak skutecznie kontrolowane - nawet u 80 proc. pacjentów. Długotrwały ból powoduje depresję i myśli samobójcze.

Do projektu „Szpital bez bólu” przystępują obecnie kolejne lecznice.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum