Szczecin: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje o krew

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 27 lipca 2009 20:05

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie może codziennie przyjąć około 100 dawców. Niestety, zgłasza się średnio dziennie tylko około 60 osób. Zapotrzebowanie na krew w okresie letnim rośnie, a krwiodawcy oddają jej tyle, co zwykle.

– Z pewnością przydałby się nam mobilny punkt poboru, można byłoby wówczas pobierać krew również w mniejszych miejscowościach województwa – mówi Gazecie Wyborczej Jarosław Nowak, dyrektor szczecińskiego Centrum.

– Zachęcamy wszystkich między 18. a 65. rokiem życia do oddawania krwi - apeluje Nowak. - W okresie wakacyjnym zawsze zwiększa się zapotrzebowanie na krew, szczególnie w naszym regionie. Liczba ludności zwiększa się w tym czasie w znacznym stopniu, co niesie za sobą większą niż normalnie liczbę wypadków. Problemem jest też zmniejszająca się ze względu na letni wypoczynek liczba krwiodawców.

Pacjenci nie muszą jednak czuć się w żaden sposób zagrożeni.

– W naszym szpitalu krwi nie brakuje. Dotychczas nie mieliśmy z nią problemów. Nie mamy sygnałów, aby któryś z pacjentów musiał czekać na krew. Nie przesunięto również z tego względu żadnego z planowanych zabiegów - uspokaja Joanna Woźnicka, rzecznik Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Szczecinie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum