Szczecin. Pierwszy pacjent zakażony wariantem Delta

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP06 lipca 2021 17:35

U pacjenta w woj. zachodniopomorskim potwierdzono zakażenie wariantem Delta koronawirusa. Pacjent nie był zaszczepiony. Poinformowała o tym mikrobiolog dr Joanna Jursa-Kulesza.

Szczecin. Pierwszy pacjent zakażony wariantem Delta
"Było bezpiecznie, personel nie mógł tego wynieść do swoich domów rodzinnych" - zapewniła dr Jursa-Kulesza. Fot. siekierski.photo / Shutterstock.com
  • W szczecińskim szpitalu przebywał mężczyzna zakażony wariantem Delta koronawirusa. Nie był zaszczepiony
  • Mężczyzna ciężko przeszedł chorobę. Przebywał na oddziale intensywnej terapii
  • Prof. Miłosz Parczewski przypomniał, jakie objawy daje wariant Delta. - Osiowym objawem jest gorączka, kaszel i duszność - mówił

- Mieliśmy wśród naszych pacjentów pacjenta zakażonego wirusem Delta, otrzymaliśmy informację ze stacji sanitarno-epidemiologicznej, że w wyniku badań przeprowadzonych w laboratoriach zewnętrznych potwierdzono ten wariant, oczywiście za pomocą sekwencjonowania - powiedziała we wtorek dziennikarzom mikrobiolog, kierownik zespołu kontroli zakażeń szpitalnych w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie dr Joanna Jursa-Kulesza.

Wyniki badania zostały przesłane do szpitala już po tym, gdy pacjent został wypisany do domu.

Pacjent z Deltą: osoba młoda, niepodróżująca i niezaszczepiona

- Pacjent przebywał na oddziałach zakaźnych do tego celu przystosowanych, personel był zabezpieczony (...). Było bezpiecznie, personel nie mógł tego wynieść do swoich domów rodzinnych - zapewniła dr Jursa-Kulesza.

Jak dodała, pacjent to osoba młoda. Nie podróżował, a w czasie, w którym mogło dojść do transmisji wirusa, nikt go nie odwiedzał, "można zatem sądzić, że wirus krąży w naszym społeczeństwie".

- Przebieg choroby był powikłany pobytem na oddziale intensywnej terapii, hospitalizacja była prawie czterotygodniowa, nie był to więc lekki przebieg zakażenia. Pacjent został wypisany w stanie dobrym do domu, w zasadzie na własną prośbę - przekazała lekarka.

Wskazała, że mężczyzna nie był szczepiony, nie szczepiła się też jego rodzina. Dodała, że próbka z materiałem pacjenta została wysłana do laboratorium zewnętrznego w związku z prowadzonym nadzorem nad wariantami wirusa SARS-CoV-2.

- To pierwszy potwierdzony przypadek. Być może w tym czasie było ich więcej, ale nie wykonujemy na terenie szpitala sekwencjonowania, ono przychodzi z opóźnieniem 2-3- tygodniowym - wyjaśniła dr Jursa-Kulesza.

Wariant Delta koronawirusa: objawy

- Oczywiście mamy kluczowe objawy - gorączka, kaszel, duszność i dopiero poznajemy objawy związane z różnymi wariantami. Wiemy, że wariant Alfa miał trochę więcej zapaleń gardła. Mówi się, że zaburzenia słuchu mogą być czynnikiem związanym z wariantem Delta, ale jest jeszcze za wcześnie, żeby tak powiedzieć - wskazał lekarz naczelny ds. COVID-19 w szpitalu wojewódzkim prof. Miłosz Parczewski zapytany o to, jak rozpoznać nowy wariant koronawirusa.

Zaznaczył, że "nie będzie osiowego objawu". - Osiowym objawem jest gorączka, kaszel i duszność. Wszystko inne - zaburzenia smaku, słuchu, bóle gardła, to objawy dodatkowe - podkreślił lekarz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum