Szczecin: NIK skontroluje Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego?

Autor: Gazeta Wyborcza, IB/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2009 11:21

Dr Cezary Pakulski, zachodniopomorski konsultant w dziedzinie ratownictwa medycznego, odmówił podpisania nowej umowy i kontynuowania pracy na dotychczasowym stanowisku. Przyczyną jest pozytywna ocena, jaką wystawił Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie samorząd wojewódzki. Dr Pakulski pracę WSPR ocenia zgoła inaczej.

Szczecin: NIK skontroluje Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego?

Choć umowa z Cezarym Pakulskim wygasła wraz z końcem ub.r., konsultant pełnił swoją funkcję jeszcze do kwietnia włącznie. Obecnie stawia sprawę jasno:

- Po wynikach kontroli nie mogę zgodzić się z tak dobrą oceną pogotowia i firmować tej sprawy swoim nazwiskiem - mówi Gazecie Wyborczej dr Pakulski. - Gdyby staruszka ukradła chleb, miałaby problem. Tymczasem pogotowie bierze za to samo pieniądze i od NFZ, i od szpitali. Czyli od kogoś je wyłudza. Nikogo to nie bulwersuje. Wszystko jest w porządku.

Po niedawnej kontroli WSPR o przyszłości jej dyrektora, Romana Pałki,  zdecydować miał zarząd województwa (marszałek sprawuje nadzór właścicielski nad pogotowiem.) Wicemarszałek Marek Hok w wywiadzie dla Gazety, choć przyznał, że konieczne jest rozdzielenie usług ratunkowych i komercyjnych, chwalił jednocześnie dyrektora Pałkę, a WSPR nazwał jedną z najlepszych stacji w Polsce. Dlatego konsultant wojewódzki postanowił odejść.

Przypomnijmy: pod koniec ub.r. dr Cezary Pakulski, grożąc podaniem się do dymisji, zaalarmował wojewodę, że pogotowie wymaga uporządkowania. Wojewoda powołał komisję, która miała zweryfikować zarzuty Pakulskiego. W kwietniu komisja potwierdziła niektóre z nich, np.: WSPR ma złą organizację i dokumentację pracy, a karetki opłacone przez NFZ dorabiają komercyjnymi kursami. W pogotowiu nie było rozdziału między usługami ratunkowymi a komercyjnymi.

Wcześniej Cezary Pakulski wyłapał konkretne, podwójnie opłacone kursy. „Transportowanie chorego ze świeżym zawałem mięśnia sercowego w stanie bezpośredniego zagrożenia życia karetką systemu S, opłaconą już za tzw. dobogotowość przez NFZ, za dodatkowe 420 zł zdecydowanie bulwersuje” - napisał w swoim raporcie.

Agnieszka Muchla, rzecznik wojewody, poinformowała, że w poniedziałek 18 maja wojewoda jeszcze raz spotka się z dr. Pakulskim.

- Wojewoda ceni jego doświadczenie i wiedzę. Będzie go namawiał, by został i pomógł uporządkować system ratownictwa - mówi Muchla. - W trakcie spotkania będzie też rozważana możliwość zwrócenia się do Najwyższej Izby Kontroli o skontrolowanie WSPR.

Co na to wszystko Roman Pałka, dyrektor WSPR w Szczecinie? Portal rynekzdrowia.pl poprosił go o komentarz po publikacji raportu dr Pakulskiego, jednak szef WSPR nie chciał rozmawiać na ten temat. Za pośrednictwem Eżbiety Sochanowskiej, rzecznika stacji, otrzymaliśmy wówczas jego oświadczenie:

„Pan Dyrektor Pałka nie będzie komentował prowokacyjnych wypowiedzi konsultanta wojewódzkiego. Z czasem poznamy, jaki naprawdę ma interes w tym permanentnym, zajadłym ataku na Wojewódzką Stację. Cokolwiek byłoby robione, to wszystko jest interpretowane negatywnie. Istotnym jest, czym tak naprawdę kieruje się Konsultant naszego województwa, bo na pewno nie dobrem pacjentów.”

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum