Szczecin:

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2009 11:06

Nawet tysiąc osób z województwa zachodniopomorskiego może obecnie przebywać w Meksyku i USA - podaje Gazeta Wyborcza. Wojewódzki zespół zarządzania kryzysowego sugeruje przychodnim i szpitalom, aby w razie wystąpienia epidemii rozdawały pacjentom maseczki.

Według szacunków w Meksyku i USA przebywać może obecnie ok. 1000 osób z województwa zachodniopomorskiego, w tym ponad 300 na wycieczkach zorganizowanych przez biura turystyczne. Pozostali wyjechali indywidualnie lub w delegacje.

Osoby powracające z rejonów, gdzie wystąpiła świńska grypa lub które kontaktowały się z takimi osobami zostały zobowiązane, w przypadku wystąpienia w ciągu 10 dni objawów grypowych, do skontaktowania się z lekarzem rodzinnym, który w razie potrzeby powinien kierować pacjentów do specjalisty.

Jak twierdzi wypowiadając się dla Gazety Wyborczej dr Jolanta Niścigorska-Olsen - wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych w Szczecinie, tylko specjalistyczne badania pozwalają odróżnić zwykłą sezonową grypę od świńskiej. Zapewnia przy tym, że w województwie są miejsca w trzech szpitalach zakaźnych i leki, które pozwalają walczyć z grypą, a także z zakażeniami bakteryjnymi, do których dojść może w osłabionym organizmie.

W Zachodnioporskiem służby sanitarne - jak poinformowała Renata Opiela z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej - są w stałej gotowości. Przyjęto zasadę codziennego raportowania. Powiatowi inspektorzy sanitarni mają obowiązek zgłaszania każdego niepokojącego przypadku.

Ponadto, dla rozpropagowania informacji o zagrożeniu w portach lotniczych, na przejściach granicznych i w terminalach promowych rozdawane są ulotki z zaleceniami dla wracających oraz wyjeżdżających za granicę. Dr Jolancie Niścigorskiej-Olsen marzy się, by noszenie maseczek stało się zwyczajem. Pozwoliłoby na ograniczenie wszelkich zakażeń zwykłych infekcji, meningokokami i ewentualną świńską grypą - pisze

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum