Szansa na refundowanie terapii ECMO u 19-letniej Patrycji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2010 09:02

Terapia ECMO, czyli pozaustrojowego natleniania krwi w przypadku ciężkiej niewydolności płuc, zastosowana u umierającej 19-latki w Katowicach, powinna zostać sfinansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia jako procedura ratująca życie - oceniła minister zdrowia.

Szansa na refundowanie terapii ECMO u 19-letniej Patrycji
Minister Ewa Kopacz interweniowała w środę (15 grudnia) w tej sprawie w centrali NFZ po doniesieniach medialnych o młodej matce, którą uratowano tą metodą w Górnośląskim Ośrodku Kardiologii w Katowicach-Ochojcu - poinformował rzecznik resortu Piotr Olechno.

Choć dziewczyna nie przeżyłaby, gdyby nie wysiłki lekarzy i zastosowanie ECMO, śląski oddział NFZ odmówił sfinansowania drogiej, kosztującej ponad 140 tys. zł terapii, ponieważ nie ma jej w katalogu świadczeń w przypadku dorosłych, a jedynie dzieci.

– ECMO używa się, by ratować ludzkie życie, gdy inne metody zawodzą. A za takie procedury NFZ musi płacić, bez względu na wiek ratowanego pacjenta – stwierdził rzecznik resortu zdrowia Piotr Olechno.

19-letnia Patrycja niedawno została matką. Problemy z wydolnością oddechową miała już podczas ciąży, dlatego w 37. tygodniu ciąży rozwiązano ją cesarskim cięciem. Potem jednak niewydolność oddechowa drastycznie się nasiliła. Dziewczyna w bardzo ciężkim stanie trafiła do szpitala w Ochojcu gdzie zespół prof. Stanisława Wosia zastosował wywodzącą się z kardiochirurgii i najczęściej stosowaną u dzieci metodę ECMO (ang. Extracorporeal Membrane Oxygenation).

Jak podkreślają katowiccy lekarze, ECMO było w przypadku Patrycji jedyną możliwością ratunku, w przeciwnym razie groziła jej śmierć. Szpital ma jednak teraz problemy z odzyskaniem pieniędzy za drogą terapię.

Katalog świadczeń finansowanych przez NFZ nie przewiduje takiej procedury zastosowanej u dorosłych, jest finansowana wyłącznie u dzieci. Rzecznik śląskiego oddziału NFZ Jacek Kopocz tłumaczył we wtorek, że urzędnicy trzymając się tych zapisów musieli odmówić sfinansowania świadczenia.

Rzecznik Centrali NFZ Andrzej Troszyński ocenił całą sprawę jako „nieporozumienie". Wyjaśnił, że w przypadkach niemieszczących się w przepisach, a ratujących życie procedur, rozliczenie jest możliwe "za zgodą płatnika", czyli drogą indywidualnych ustaleń szpitala z NFZ. Jak poinformował, prezes NFZ jeszcze pod koniec listopada wysłał pismo do dyrektorów w sprawie terapii ECMO, by w uzasadnionych przypadkach rozliczali leczenie tą metodą również u osób powyżej 18. roku życia.

Dyrektor szpitala w Katowicach-Ochojcu Klaudia Rogowska z zadowoleniem przyjęła medialne deklaracje o możliwości rozliczenia terapii. Wyraziła nadzieję, że sprawa zostanie trwale rozwiązana przez wprowadzenie procedury do katalogu finansowanych przez NFZ świadczeń również w przypadku dorosłych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum